افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

اعتراض محصلین غزنی بر انتقال پوهنتون این ولایت

ده ها تن از محصلان پوهنتون غزني روز يكشنبه با تجمع در برابر اداره ولایت، خواهان رسیدگی به مشکلات موجود در پوهنتون این ولایت شدند.

حذف کلمه “دانشکده” از روی لوحه سنگی ساختمان جديد پوهنتون غزني در حضور برخي از مسوولان دولتی و انتقال پوهنتون در ساختمان اصلي اش كه در فاصله 18 كيلومتری بيرون از شهر، موقعيت دارد؛ از جمله دلایل تجمع و اعتراض محصلین خوانده شده است.

محصلان پوهنتون غزنی با صدور قطعنامهء، خواهان حل مشکلات فراروی این پوهنتون شده اند.

در قطعنامه محصلین معترض غزنی گفته شده است:” انتقال پوهنتون غزني به ساختمان اصلي اش در شرايطی كه حتا مكاتب داخل شهر از سوی طالبان بسته شده، کار غیر معقول و غير ممكن است و به قيمت جان محصلان تمام می شود.”

در این قطعنامه محصلان پوهنتون غزنی همچنین خواهان درج هر دو زبان ملی کشور دری و پشتو  در اسناد و مدارک مربوط به پوهنتون شده اند.

موسي خان اكبر زاده والي غزني در واکنش به اعتراض محصلین گفته است كه ضعف در اداره پوهنتون غزني و تعصبات قومي برخي از مسوولان پوهنتون، منجر به بروز مشکلات شده است.

او با سخنرانی در جمع محصلان معترض گفته است:” شكي نيست كه بين برخي از استادان پوهنتون و رياست مشكلات وجود دارد؛ اين مسوولان از احساسات محصلان سوء استفاده مي كنند.”

والي غزني گفته است که چندین بار تلاش کرده تا مشکلات پوهنتون را حل کند اما تا کنون این تلاش ها نتیجه ای نداشته است.

او همچنین گفته است:” بجاي اينكه دها محصل قرباني شود بهتر است كه در اداره پوهنتون اصلاحات وارد کرد؛ من به وزير صاحب تحصيلات عالي مي گويم كه پوهنتون غزني شكار تعصبات قومي شده است.”

به گفته والی غزنی، انتقال پوهنتون به مکان اصلی آن، بنا به فیصله عمومی ادارات دولتی صورت گرفته است.

والي همچنین در سخنان خود با اشاره به مسدود شدن مکاتب گفته است که تهديد طالبان مبنی بر بسته شدن مکاتب موقتی است و زیاد جدی به نظر نمی رسد.

ساختمان اصلي پوهنتون غزني در حومه جنوب شرقي شهر غزني در فاصله 18 كيلومتري بیرون از شهر ساخته شده است.

ساختمان ليسه مسلكي زراعت غزني، ساختمان اداره كوچي ها، ساختمان شفاخانه غزني و برخي ديگر از ادارات دولتی نيز در همین مکان ساخته شده اما تا هنوز هیچ یک از این ادارات به دلیل وجود نا امنی ها جرات نقل مکان به ساختمان های جدید را نکرده اند.

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار