- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

اعدام شماری از سران طالبان توسط سازمان استخباراتی پاکستان

[1]

شماری از سران طالبان در پاکستان از سوی سازمان استخباراتی این کشور، در جریان چند روز گذشته اعدام شده اند.
یک منبع در ریاست امنیت ملی افغانستان به شبکه تلویزیونی یک گفته است که 25 تن از سران طالبان که خواهان پیوستن به برنامه صلح بودند از سوی سازمان استخباراتی پاکستان یا آی، اس، آی، اعدام شده اند.
منبع گفته است: “ملا اسماعیل والی نام نهاد طالبان در غزنی، ملا شهید والی نام نهاد این گروه در لغمان، برادر رئیس استخبارات سابق طالبان و شماری دیگر از سران طالبان در لیست اعدام شدگان هستند.”

ه نقل از منبع، ملا اسماعیل (فرد اعدام شده) محبوبیت زیادی در بدنه اصلی طالبان داشته و هم ردیف ملا برادر خوانده شده است.
تا هنوز گروه طالبان و نهادهای دپیلوماتیک دولت افغانستان از جمله وزارت امور خارجه در مورد اعدام شماری از سران طالبان در پاکستان اظهار نظری نکرده اند.
شماری از آگاهان بر این باورند که اعدام افراد سرشناس طالبان از سوی سازمان استخباراتی پاکستان، روند گفتگو های صلح را با چالش های جدی مواجه خواهد کرد.
از اواخر سال گذشته (1390) به این سو روند گفتگوهای صلح با طالبان وارد فصل تازه ای شده است.
هر چند گفتگوهای رسمی دپیلومات های امریکایی و طالبان، نتایجی در قبال نداشت اما هنوز هم به نظر می رسد که “تلاش های نرم” به هدف کشاندن طالبان پشت میز مذاکره ادامه دارد.
هدف؛ شورای کویته
ریاست امنیت ملی افغانستان گفته است، افرادی که از سوی سازمان استخباراتی پاکستان یا آی، اس، آی، اعدام شده اند، همگی از سران شورای کویته، بوده اند.
شورای کویته که مرکز اصلی آن در شهر کویته پاکستان است از سیاست گذاران اصلی طالبان افغانستان به شمار می رود.

بیشتر اعضای این شورا سران پیشین طالبان هستند که پس از سقوط “امارت اسلامی” به پاکستان از جمله شهر کویته این کشور فرار کردند.
ریاست عمومی امنیت ملی گفته که آی، اس، آی، این افراد را به بهانه اینکه ملا محمد عمر رهبر اصلی طالبان، دستور اعدام  آنان را داده، حکم را به مرحله اجرا گذاشته است.
گفته می شود که این افراد به دلیل تمایل به صلح با دولت افغانستان، اعدام شده اند.
کارشکنی آی، اس، آی
پیش از این نیز، ملا برادر از فرماندهان ارشد گروه طالبان، پس از آنکه تمایلی برای صلح با دولت افغانستان نشان داد، از سوی نظامیان پاکستانی بازداشت شد.

اعدام 25 تن از سران شورای کویته، رقم درشتی به شمار می رود و به نظر می رسد که سازمان استخباراتی پاکستان، در امر جلوگیری از مذاکرات صلح طالبان و دولت افغانستان جدی است.
این در حالیست که از ماه ها به این سو، گفتگوهای صلح میان طالبان و امریکا رسماً آغاز شده است.
دور نخست مذاکرات صلح طالبان و امریکایی ها به هدف توافق روی مسایل مربوط به افغانستان، در ماه جنوری سال روان میلادی در دوحه پایتخت قطر آغاز شد، اما این گفتگوها، مدتی بعد دوباره متوقف شد.
طالبان در آغاز از تلاش های امریکا، زیر عنوان، “تفاهم با جامعه جهانی” حمایت کردند اما پس از سپری شدن دور اول مذاکرات قطر، اعلام کردند که به دلیل غیر شفاف بودن موضع امریکا، حاضر به ادامه گفتگوها نیستند.

بخدی