افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

یورو در پرتگاه سقوط

جست‌ و جوی برای یافتن راه حل‌های مختلف برای نجات منطقه‌ یورو از خطر فروپاشی همچنان ادامه دارد، اما بی‌اعتمادی به سرنوشت یورو روز به روز بیشتر می‌شود.سایت رادیو فردا روز پنجشنبه ۱ دسامبر (۱۰ آذر) در خبری تحت عنوان”بحران مالی در اروپا؛ راه حل چیست؟” نوشت: «نمایندگان اروپا با هدف جست ‌وجوی راه ‌حلی برای نجات منطقه‌ یورو از خطر فروپاشی به آمریکا رفته‌اند. جست ‌وجوی برای یافتن راه حل‌های مختلف البته همچنان ادامه دارد، اما بی‌اعتمادی به سرنوشت پول واحد اروپا روز به روز بیشتر می‌شود.»

کارشناس اقتصادی این سایت در پاسخ به این سؤال که چرا با وجود همه‌ تلاش‌ها، هنوز هم محافل مالی بین‌المللی، یورو را بر لب پرتگاه می‌بینند. گفت: «به نظر می‌رسد که آن همه نشست و رایزنی رهبران هفده کشور عضو منطقه پولی اروپا برای نجات یورو تا امروز به جایی نرسیده است و این خطر وجود دارد که دستاوردهای بیش از نیم قرن تلاش برای پیشروی به سوی آن چه به آن «ایالات متحده اروپا» می‌گفتند از دست برود.»

رادیو فردا افزود: «تا امروز بخش بزرگی از رسانه‌های آمریکا و انگلیس به بهای یورو باور نداشتند. در حال حاضر همین نومیدی به رسانه‌های اروپایی منطقه یورو نیز سرایت کرده است. در صفحه اول روزنامه‌ها از امکان فروپاشی یورو سخن به میان می‌آید. عامل اصلی این وضعیت نیز بی‌اعتمادی روزافزون بازارهای مالی به بها و اعتبار یورو است.»

بر اساس این گزارش، بعد از یونان و ایرلند و پرتغال که در انجام تعهدات مالی خودشان دچار مشکل شدند، حالا ایتالیا دچار مشکلات بزرگ اقتصادی و مالی شده است. مسئله در آنجاست که ایتالیا سومین غول اقتصادی اروپاست و بیرون کشیدن یک چنین کشوری از باتلاق بدهی‌های خارجی کار آسانی نیست.

رادیو فردا تأکید کرد: «فقط در سال آینده، ایتالیا بایستی ۴۴۰ میلیارد یورو وام بگیرد و بازارهای مالی، نرخ بهره بسیار سنگینی را از این کشور مطالبه می‌کنند که پرداخت آن از توانش خارج است. اگر ایتالیا فرو بریزد، کار یورو هم به آخر می‌رسد. اما این که چه طور باید به ایتالیا کمک کرد و بار این کمک‌ها را چه کسی باید بر دوش بکشد، جواب این سوال را کسی به درستی نمی‌داند.»

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار