افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

موافقت مشروط دوشنبه برای تامین برق افغانستان

وزیر امور خارجه تاجیکستان از توان این کشور برای تامین نیروی برق لازم در افغانستان در صورت موافقت کشورهای منطقه با احداث نیروگاه‌های برق آبی تاجیکستان خبر داد.

“همراخان ظریفی” وزیر خارجه تاجیکستان که در هجدهمین نشست شورای وزیران کشورهای مشارک المنافع در استونی شرکت کرده بود، در سخنرانی خود درباره منابع آبی تاجیکستان گفت: تاجیکستان دارای منابع آبی غنی است ولی با این وجود در فصل زمستان اکثر جمعیت کشور از نبود برق رنج می‌برند.

وی با اشاره به وجود این منابع گفت: از این منابع باید در جهت ایجاد برق استفاده نماییم زیرا در آینده توسعه پایدار به رفاه اقتصادی وابسته خواهد شد.

وی به سازمان همکاری‌های اروپا پیشنهاد داد، بایستی در مورد وضعیت افغانستان و تامین امنیت و همکاری‌های اعضای کشورهای سازمان و کمک مجامع بین‌المللی در ارتباط با تامین امنیت در منطقه پس از سال 2014 تصمیمات لازم اتخاذ گردد.

وی با اشاره به احداث زیر ساخت‌های لازم اقتصادی در افغانستان گفت: همه کشورهای منطقه باید در این امر مشارکت فعال داشته باشند و تاجیکستان به نوبه خود در تامین برق افغانستان پیش قدم خواهد بود منوط به اینکه نیروگاه‌های برق آبی تاجیکستان راه اندازی شود، تا این پل ارتباطی برقرار گردد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که چندی پیش، دولت ازبکستان با انتشار بیانیه‌ای از ادامه عملیات ساخت نیروگاه برق آبی راغون توسط تاجیکستان با توجه به تعهدش به بانک جهانی مبنی بر توقف ساخت این نیروگاه، انتقاد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار