افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 21 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

مساعدت مالی به اتحادیه‌ های قرضه و پس‌انداز قریه‌ای

 

برنامه ملی انکشاف صنایع روستایی وزارت احیا و انکشاف دهات به ۱۰۴ اتحادیه‌ی قرضه و پس‌انداز قریه‌ای مساعدت مالی کرد.

این مساعدت طی نشستی که به همین مناسبت در مقر وزارت احیا و انکشاف دهات با حضور نماینده‌گان اتحادیه‌های «قرضه و پس‌انداز قریه‌ای» از ولایات ننگرهار، پروان، بامیان، بلخ و هرات دایر گردیده بود، اعطا گردید که به هر اتحادیه مبلغی حدود ۳۰۰ هزار افغانی کمک نقدی صورت گرفت.

هدف از این مساعدت، ازدیاد پول پس‌انداز شده توسط اتحادیه‌های قرضه و پس‌انداز قریه‌ای، تسهیل دست‌رسی اهالی روستایی به منابع بیشتر مالی و تشویق هر چه بیشتر متشبثان روستایی غرض استفاده از منابع برای رشد و تقویت فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی می‌باشد که با این کار، برای ۸۵۰ تن به طور مستقیم و برای ۲۵۸۰ تن به طور غیر مستقیم در بخش‌های صنایع دستی، تولید و پروسس مواد غذایی، قالین‌بافی، دکان‌داری، زراعت و مالداری، شغل ایجاد خواهد شد.

برنامه ملی انکشاف صنایع روستایی از آغاز فعالیتش تا اکنون،‌ مجموعاً مبلغ ۱۱۵ میلیون افغانی به ۲۹۶ اتحادیه قرضه و پس‌انداز قریه‌ای مساعدت کرده که این امر برای ۳۲۸۵ زن و مرد روستایی به طور مستقیم و برای ۹۸۵۷ تن دیگر به طور غیر مستقیم شغل ایجاد کرده و در افزایش تولیدات داخلی، بازاریابی به محصولات روستایی و تأمین روابط تجارتی میان متشبثان شهری و روستایی، نقش مهمی را نیز ایفا کرده است.

در جریان هفت سال اخیر، این برنامه با ایجاد و تقویت ۵۰۶۶ گروپ پس‌‌انداز و ۵۱۴ اتحادیه قرضه و پس‌انداز روستایی، زمینه‌های بهتر پس‌انداز را برای زنان و مردان در قریه‌جات کشور فراهم کرده است. در جریان این مدت، اهالی روستایی توانسته‌اند از اندوخته‌های خویش مبلغ ۳۱۰ میلیون افغانی پس‌انداز کنند، از این پس‌اندازها در پیش‌برد فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی استفاده کرده و برای ۱۲۰ هزار هموطن بی‌بضاعت که ۶۰ درصد‌شان را زنان تشکیل می‌دهد، به طور مستقیم و غیرمستقیم شغل دوام‌دار ایجاد کنند.

برنامه‌ی ملی انکشاف صنایع روستایی در سال ۲۰۱۰ میلادی در چارچوب وزارت احیا و انکشاف دهات به هدف رشد اقتصاد روستایی، تقویت تشبثات محلی، افزایش عواید و ایجاد شغل برای زنان و مردان روستایی ایجاد گردید و در حال حاضر در ۲۴ ولسوالی و ۶۹۴ قریه‌ی ولایات ننگرهار، پروان، بامیان، بلخ و هرات فعالیت می‌کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار