افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 22 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

فعال شدن سیستم پرداخت الکترونیکی در سرتاسر ادارات گمرکات کشور

اکلیل حکیمی

با فعال شدن سیستم جدید که از سوی وزارت مالیه و د افغانستان بانک تطبیق میشود، بزودی تجار افغان قادر خواهند بود که محصول گمرکی خود را در سرتاسر کشور بشکل الکترونیکی پرداخت نمایند.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه اظهار نمودند که: ” تجار بطورسنتی محصول گمرکی را بشکل پول نقد پرداخت می نمودند. این سیستم جدید زمینه را برای تجار مساعد خواهد نمود تا محصول گمرکی را از طریق تمامی بانک ها افغانستان بپردازند. تجارت برای افغانستان از اهمیت بسزائی برخوردار است و این سیستم تجار را کمک خواهد نمود که کسب و کار خود را با سرعت و آسانی بیشتری انجام دهند.

وی افزود: این سیستم از فرار مالیات، شفافیت در جمع آوری عواید، سهولت در کارها و معیاری سازی گمرکات افغانستان به سطح بین المللی کمک میکند.

رئیس اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا گفت: این سیستم به تجار سهولت های زیادی را فراهم میکند و اعتماد تجار را بالای دولت ازدیاد میبخشد.

خان جان الکوزی معاون اتاق های تجارت و صنایع بخاطرتطبیق  نمودن چنین سیستم ها که برای تجار سهولت ایجاد میکند ابراز سپاس و قدردانی نمود.

پرداخت الکترونیکی محصول گمرکی، یا ای پی، نیاز به پرداخت فیس به پول نقد در شعبات د افغانستان بانک واقع در ادارات گمرکات را برطرف خواهد نمود. فیس های گمرکات را میتوان با استفاده از جزئیات اطلاعیه ارزیابی در تمامی بانک های افغانستان پرداخت نمود. بعد از دریافت اطلاعیه پرداخت از بانک دریافت کننده فیس، شعبه د افغانستان بانک واقع در اداره مربوطه گمرکات رسید تأییدیه پرداخت را به اداره گمرکات ارسال خواهد نمود، که سپس این اداره فرمان ترخیص اموال را صادر خواهد نمود.

در سال ۱۳۹۴، برای اولین بار سیستم پرداخت  الکترونیکی محصول گمرکی (E-Pay) در گمرک میدان هوایی بین المللی حامدکرزی، گمرک محصولی کابل و گمرک محصولی حیرتان مورد استفاده قرار گرفت. اکنون، ریاست عمومی گمرکات افغانستان و د افغانستان بانک این سیستم را در سرتاسر کشور بشمول اندخوی، هرات، اسلام قلعه، تورغندی، ننگرهار، تورخم، کندهار، ویش، خوست، نیمروز وکندوز نصب می نمایند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار