افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 29 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

فارم مرغ گوشتی ده هزار قطعه ای در کابل افتتاح شد

فارم مرغ گوشتی

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری یک فارم ده هزار قطعه ای مرغ گوشتی را در ولسوالی پغمان ولایت کابل اعمار و روز گذشته به بهره برداری سپرد.

هزینه مجموعی این فارم بیش از 92300 دالر امریکایی است که 50 فیصد آن سهم بلاعوض وزارت زراعت و 50 فیصد آن سهم سرمایه گذار می باشد. فارم یاد شده ظرفیت نگهداری 10000 قطعه مرغ را در یک دوره 40 تا 45 روزه دارد . با توجه به کیفیت دانه ومواد خوراکه – هر مرغ در این مدت زمان بین 1.8 تا 2 کیلو گرام وزن خواهد داشت.

ظرفیت این فارم در هر 45 روز تهیه ی بیش از 17 متریک تن گوشت تازه و با کیفیت میباشد. عاید خالص یک دوره کار در این فارم بیش از 255 هزار افغانی می شود که تمام آن مربوط سرمایه گذار است و وزارت زراعت در آن سهمی ندارد.

این فارم مرغداری توسط پروگرام CARD-F وزارت زراعت ساخته شده و درجریان سه سال گذشته فارم های مشابه در ولایت های کابل، هرات و کندهار نیز احداث گردیده است.

وزارت زراعت در پلان دارد تا درجریان سال 1396 در ولسوالی های ده سبز، شکر دره، بگرامی و پغمان ولایت کابل فارم های مختلف مرغ را با ظرفیت های متفاوت ایجاد نماید. از این میان تاحال از جمله 14 فارم 5000 قطعه ای مرغ گوشتی 12 فارم آن تکمیل گردیده است. اعمار 9 فارم ده هزار قطعه ای مرغ گوشتی نیز شامل پلان بود که از این میان 4 فارم آن تکمیل و 5 دیگر درحال تکمیل شدن است. همچنان از 2 فارم ده هزار قطعه ای مرغ نسلی که شامل پلان بود یکی آن تکمیل و یکی دیگر در حال تکمیل شدن است. امسال در نظر بود 2 دستگاه چوچه کشی هرکدام به ظرفیت 158400 بیضه تخم مرغ ایجاد شود که کار یکی آن نزدیک به تکمیل شدن و کار فابریکه دومی 10 فیصد پیش رفته است.

یک فابریکه ( سیلو) تولید دانه طیور به ظرفیت تولید 10 متریک تن در یک ساعت نیز شامل پلان امسال بود که کار تعمیر آن تکمیل گردیده و به زودی به فعالیت آغاز می کند.

وزارت زراعت مصمم است با حمایت و همکاری با سرمایه گذاران و متشبثین خصوصی – زمینه برای ایجاد کاربرای مردم ، انکشاف تولیدات داخلی را مساعد نموده و به سوی سوی خود کفایی و انکشاف اقتصاد ملی کشور گام های ثمر بخش برداشته شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار