افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 15 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

سخنرانی رسا درمجمع سران همکاری بین المللی یک کمربند- یک راه

 

وزیر تجارت و صنایع در مجمع سران همکاری بین المللی یک کمربند- یک راه در شهر پکن حضوریافت و سخنرانی کرد.

مجمع سران همکاری بین المللی یک کمربند- یک راه، روز گذشته در شهر پکن  کشور چین گشایش یافت.

جلالتماب همایون رسا وزیر تجارت و صنایع که به هدف اشتراک در این برنامه به چین سفر کرده، در بخش آغازین صحبت هایش گفتند که افغانستان و چین دارای روابط دیرینه تاریخی، سیاسی، فرهنگی، تجاری و اقتصادی از طریق راه ابریشم می باشد که دوکشور را به هم متصل می کرد.

جلالتماب همایوین رسا همچنان در بخش دیگری از صحبت هایش گفتند «من معتقدم که ما در یک دوره جدید از همکاری ها میان افغانستان و چنین از طریق برنامه یک کمربند- یک راه وارد شدیم و هر دو کشور فعالانه به سمت منافع مشترک کار می کند.»

وزیر تجارت وصنایع همچنان علاوه نمودند که افغانستان در قلب راه ابریشم واقع شده و از نگاه جغرافیایی نقطه مرکزی میان بازارهای جنوب آسیا، شرق میانه، آسیایی مرکزی و چین می باشد و می تواند نقش ارزنده یی را به عنوان مرکز تزانزیت و حمل و نقل برای همکاری منطقه یی بیشتر، تسهیل تجارت، بهبود ترانزیت انرژی، بازی می کند.

براساس گفته های وزیر تجارت و صنایع، هم اکنون افغانستان در مرحله اجرایی پروژه های بزرگ ترانزیتی انرژی منطقه ای مانند CASA1000 پروژه انتقال برق، TAPI (ترکمنستان-افغانستان-پاکستان-هند) پروژه انتقال خط لوله گاز طبیعی و TUTAP (ترکمنستان-ازبکستان-تاجیکستان-افغانستان-پاکستان) خط انتقال برق قرار دارد، و این پروژه ها کمک می کند تا متوجه مفهوم طرح یک کمربند- یک راه بیتشرشویم.

وزیر تجارت وصنایع دربخش آخر صحبت هایش گفتند « ما از برنامه توسعه اقتصادی کشور چین برای یکپارچه سازی تجارت و سرمایه گذاری در یورو آسیا از طریق طرح بلند پروازانه ابتکار یک کمربند- یک راه استقبال می کنیم. دولت افغانستان معقتد به ایجاد محیطی آرام و یک نیروی سازنده برای آینده اقتصادی این کمربند می باشد.

این برنامه که به مدت 2 روز در شهر پکن جریان دارد در آن بیش از 1000 تن از رهبران  29 کشور، مسوولین و نمایندگان نزدیک به 70 سازمان بین المللی و بیش از 100 تن از شخصیت های سیاسی و تجاری کشورها به شمول مقامات کشور افغانستان در این مجمع به هدف بحث و تبادل نظر روی این طرح گرد هم آمدند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار