افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 12 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

راه اندازی پروژه‌ی ایجاد اشتغال درسکتورقالین

سکتورقالین

وزارت احیا و انکشاف دهات تطبیق پروژه‌ای را آغاز کرده است که ‌برای پنج هزار مهاجر بازگشت کرده از کشورهای همسایه، زمینه‌ی کار مستقیم فراهم می‌کند. انجنیر نصیراحمد درانی، وزیر احیا و انکشاف دهات می‌گوید که نبود فرصت‌های کاری و اقتصادی برای مهاجران بازگشته یکی از مشکل‌های اساسی فرا راه حکومت است. آقای درانی می‌گوید که وزارت احیا وانکشاف دهات برای کاهش میزان بی‌کاری در میان مهاجران بازگشته به کشور، پروژه‌ای را تطبیق می‌کند که بر بنیاد آن، برای پنج هزار مهاجر بازگشت کرده در هشت ولایت، زمینه‌ی کار مستقیم فراهم می‌شود.

نصیراحمد درانی، وزیر احیا و انکشاف دهات گفت:‌«۳۳۵ میلیون افغانی را برای توسعه‌ی صنعت قالین‌بافی به منظور کارآفرینی برای پنج هزار مهاجر برگشته به کشور، به مصرف می‌رسانیم.»

وزیر احیا و انکشاف دهات گفت که پروژه‌ی کارآفرینی برای مهاجران بازگشته به کشور در بخش قالین‌بافی، بر بنیاد پیشینه‌ی موفقیت کاری وزارت احیا و انکشاف دهات در زمینه‌ی کارآفرینی و بالاترین مصرف بودجه انکشافی، به این وزارت سپرده شده که در چارچوب برنامه‌ی ملی انکشاف صنایع روستایی تطبیق می‌شود. طرح این پروژه اوایل سال روان میلادی از سوی وزارت احیا و انکشاف دهات ساخته شد و در نظر است تا هشت ولایت: کابل، پروان، بغلان، بلخ، لغمان، ننگرهار، قندهار و هرات را تحت پوشش قرار دهد.

نصیراحمد درانی، وزیر احیا و انکشاف دهات با مروری به تاریخ درخشان تولیدات قالین افغانستان، گفت: «صنعت قالین‌بافی، ظرفیت اشتغال‌زایی بیشتر را دارد و ما روی آن کار می‌کنیم.»

او هم‌چنان با اشاره به این که قالین افغانستان در خارج از کشور «کتینگ و پروسس» می‌شود، افزود:‌ «امیدوارم این پروژه بتواند در کاهش این مشکل ما را کمک کند و از این پس، قالین کشور ما‌ به نام خود کشور ما به بازار عرضه شود و افتخار آن امتیازی برای کشورهای دیگر نباشد.»

در تطبیق این پروژه در کنار فراهم‌شدن زمینه‌ی کار مشتقیم برای پنج هزار عودت‌کرده، برای ۱۵ هزار عودت‌کرده‌ی دیگر به طور غیر مستقیم فرصت‌های شغلی فراهم می‌شود.

در همین حال،‌ متشبثان هشت ولایتی که این برنامه در آن‌جاها تطبیق می‌شود، با استقبال از آغاز این پروژه می‌گویند که با حمایت این برنامه از صنعت قالین، آنان شاهد رشد کار در زمینه‌ی قالین‌بافی خواهند بود.

اسلام‌الدین، یکی از متشبثان صنعت قالین در ولایت قندهار می‌گوید: «قالین‌بافی در قندهار پیشینه‌ی طولانی دارد، به کمک پروژه‌ی جدید وزارت انکشاف دهات، شمار کارکنان در بخش قالین‌بافی بیشتر از سه برابر خواهد شد.»

یکی از نماینده‌گان متشبثان بخش قالین در ولایت بغلان نیز می‌گوید:‌ «بخشی از مهاجران برگشته از کشورهای همسایه، ظرفیت کلانی هم برای کارآفرینی و هم برای گسترش صنعت قالین دارند.»

این پروژه که تطبیق‌اش ‌یک سال را در بر می‌گیرد، خدمات اساسی دیگر از قبیل انکشاف صنعت قالین در مرکز و ولایات، ایجاد مراکز پروسس قالین در پنج زون کشور (از بافت تا تولید)، انکشاف و بهبود مهارت‌های کاری عودت‌کرده‌گان در سکتور قالین، راه‌اندازی برنامه‌های آموزشی و برنامه‌های ظرفیت‌سازی برای بازگشت‌کرده‌گان، ایجاد و تأمین روابط تجارتی میان تولیدکننده‌گان و فروشنده‌گان قالین، توزیع ابزار و وسایل مورد نیاز به متشبثان سکتور قالین، تقویت زنجیره‌ای ارزشی و معرفی هر چه بهتر قالین افغانی در بازار‌های ملی و بین‌المللی از طریق تدویر نمایشگاه‌ها در داخل و خارج از کشور را عرضه خواهد کرد.

در جریان سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۷۰۰ هزار مهاجر از کشورهای ایران و پاکستان بازگشته‌اند که در کنار ناامنی،‌ بی‌کاری و مشکل‌های اقتصادی را بزرگ‌ترین دشواری خود بعد از بازگشت به افغانستان می‌دانند.

وزارت احیا و انکشاف دهات پیش از این هم برای فراهم‌سازی زمینه‌ی کار برای شهروندان روستایی کار کرده است،‌ اما این نخستین برنامه در سال روان است که برای حمایت از کاریابی مهاجران باگشته به کشور تطبیق می‌شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار