افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 29 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

د افغانستان بانک در رکود شدید اقتصادی/ تنها ۱۱ فیصد مردم حساب بانکی دارند

د افغانستان بانک

د افغانستان بانک با رکود شدید اقتصادی ناشی از خروج نظامیان خارجی و حملات طالبان و همچنین اختلاس 900 ملیون دالری ورشکسته شده است.

بلومبرگ در راپوری نقل از رئیس بانک مرکزی افغانستان نوشت: بدترین چیزی که ممکن است برای بانک مرکزی یک کشور اتفاق افتد رکود اقتصادی، کاهش قیمت و یا یک بحران اعتباری است. ممکن است در شرایط دشوار یک بانک وضع مالی خوبی نداشته باشد، اما این مورد در افغانستان صدق نمی‌کند.

 

در ادامه این راپور آمده است: د افغانستان بانک با رکود شدید اقتصادی ناشی از خروج نظامیان خارجی و حملات طالبان و همچنین اختلاس 900 ملیون دالری ورشکسته شده و در نتیجه اعتماد به موسسات مالی در مُـلکی که تنها 11 فیصد از جمعیت 32 ملیونی آن حساب بانکی دارند کاهش یافته است. اما در حال حاضر این شرایط تغییر کرده است.

 

خلیل الله صدیق رییس بانک مرکزی افغانستان در یک مصاحبه در دفتر کاری خود گفت: بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و بانک مرکزی هند و ترکیه برای توسعه د افغانستان بانک در حال کمک هستند.

 

صدیق افزود: این بانک در سال گذشته 5 فیصد سود کرده و ثبات به سیستم اقتصادی کشور بازگشته است.

 

این راپور می‌نویسد: بانک جهانی اعلام کرده که بخاطر کاهش کمکهای جهانی و کاهش سرمایه‌گذاری به دلیل اوضاع وخیم امنیتی و عدم ثبات سیاسی بر روی اقتصاد تاثیر منفی گذاشته، اما این بانک پیش‌بینی کرده در سال 2017 رشد اقتصادی افغانستان 2.6 فیصد و در سال 2020، 3.6 فیصد خواهد داشت.

 

صدیق 37 پیش به بانک مرکزی افغانستان پیوست، و برای اولین بار در سال 1990 به ریاست این بانک در آمد. بعد از به قدرت گرفتن اشرف غنی و به دعوت وی صدیق مجدد در اوضاع رکود اقتصادی ناشی از خروج نظامیان خارجی مدیر بانک مرکزی شد.

 

5 سال قبل از اینکه وی به تصدی بانک مرکزی برسد کابل بانک بیش از 900 ملیون دالر از دارایی خود را در یک رسوایی داخلی از دست داده بود. یک تحقیق در این مورد عدم نظارت دقیق از سوی بانک مرکزی افغانستان را عامل مهمی در این زمینه عنوان کرد.

 

صدیق گفت: در دوران حامد کرزی بیش از 450 ملیون دالر از این اختلاس بازگردانده شد.

 

 

احمد مسعود استاد پوهنتون اقتصاد پوهنتون کابل در این رابطه می‌گوید: ورشکستگی کابل بانک در سال 2010 باعث از بین رفتن اعتماد بین مردم به بانک ها شد.

 

مسعود می‌گوید: حتی بسیار قبل تر از اعلام این ورشکستگی بسیاری از مردم پول نقد خود را در خانه‌های خود نگهداری می کردند. و همچنین بسیاری از کسانی که حساب بانکی دارند معمولا از ولایت های توسعه یافته تر مانند کابل، بلخ، هرات و ننگرهار هستند.

 

 

بانک رزرو هند(Reserve Bank) با کمک بانک مرکزی ترکیه، و بانک جهانی در حال افزایش ظرفیت نظارتی کابل بانک است.

 

صدیق با بیان اینکه کارمندان بخش نظارتی و سیاستگذاری پولی در هند و ترکیه در حال آموزش در این حوزه هستند، می‌گوید: ما باید از بانک رزرو هند درس بیاموزیم.

 

بانک جهانی تایید کرده که کمکهای تخنیکی در مدیریت بانک و همچنین برای تقویت استقلال و رویه‌های نظارتی د افغانستان بانک را انجام داده، همچنین در سال 2016 بانک جهانی ابزارهای را برای حل بحران کابل بانک از طریق تقویت ترازنامه بانک مرکزی و پرداخت بدهی نیو کابل بانک انجام داده است.

 

کمکهای بانک جهانی در این حوزه بر روی افزایش ظرفیت ارزیابی، سرمایه گذاری در بخش زیرساخت برای ایجاد یک سیستم پرداخت کارآمد و مدرن کردن سیستم بانکداری متمرکز انجام شده است.

 

15 بانک افغانستان براساس راپور بانک مرکزی که خدمات بانکی اسلامی و متعارف ارایه می دهند، در مجموع 696 ملیون دالر به صورت وام و 4.1 ملیارد دالر دارایی دارد.

 

 

رییس بانک مرکزی می‌گوید: من فکر می‌کنم که در سالهای آتی شاهد تثبیت در سیستم بانکداری افغانستان باشیم و بهتر است که بانکهای کوچک در کشور پا به عرصه وجود بگذارند.

 

همچنین کابل بانک شروع به صدور مجوز برای کسانی درخواست انتقال حواله هستند کرده و تنها در سال گذشته مجوز 80 نفر بخاطر پولشویی لغو شده است، در حالی که زیرساختهای اعطای وام تقویت شده اما آروزی بانک مرکزی برای آغاز بازار سهام در کابل در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است.

 

صدیقی می‌گوید: به دلیل اوضاع وخیم امنیتی و کاهش رشد اقتصادی ایجاد بازار بورس یک فاجعه خواهد بود، بازگرداندن ثبات به سیستم مالی در شرایط شکننده امنیتی کار رو به جلویی بوده است،‌اما تامین امنیت بانک ها کار آسانی نیست.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار