افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

اعتصاب میلیونی مردم انگلیس علیه نظام سرمایه داری

بیش از دو میلیون کارمند و کارگر بخش های عمومی و دولتی انگلیس امروز چهارشنبه در اعتراض به سیاست های ریاضت اقتصادی دولت ائتلافی این کشور اعتصاب می‌کنند.

شبکه سی.ان.ان  روز چهارشنبه  ۳۰ نوامبر (۹ آذر) از اعتصاب میلیونی مردم انگلیس خبر داد.

سی ان ان افزود: «۳۰ اتحادیه صنفی و کارگری انگلیس در هفته های گذشته با نظرخواهی از اعضای خود با اکثریت قاطع بر برگزاری این اعتصاب تاکید کرده اند. مقامات “کنگره اتحادیه های صنفی و کارگری” انگلیس موسوم به “تی یو سی” گفتند که حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از کارمندان و کارگران به برگزاری اعتصاب رای مثبت داده اند.»

بر پایه این گزارش، پیش بینی می شود که اکثر بخش های دولتی و عمومی انگلیس امروز یا بطور کامل تعطیل یا فعالیت آنها با اختلال گسترده همراه شود. بخش های آموزشی، بهداشت و درمان، خدمات عمومی، سازمان مهاجرت و مرزبانی، شهرداری ها و شوراهای محلی، کتابخانه ها، موزه ها از جمله بخش هایی هستند که بشدت تحت تاثیر اعتصاب قرار خواهند گرفت.

نخستین کارکنانی که به نشانه اعتراض دست از کار می کشند، کارکنان سازمان مهاجرت و مرزبانی مستقر در فرودگاه ها و بنادر انگلیس هستند که اعتصاب ۲۴ ساعته خود را آغاز می کنند.

به گفته “مایکل گاو” وزیر آموزش و پرورش انگلیس، حدود ۹۰ درصد مدارس در انگلیس و ولز روز چهارشنبه تعطیل خواهد بود. کارمندان و کارگران انگلیسی امروز علاوه بر اینکه دست از کار می کشند، تجمعات اعتراضی را در برخی مناطق این کشور برگزار خواهند کرد تا به سیاست های دولت ائتلافی اعتراض کنند.

محور اصلی اعتراض کارکنان بخش های عمومی و دولتی انگلیس به برنامه دولت ائتلافی برای ایجاد تغییر در صندوق های بازنشستگی است.

دولت انگلیس قصد دارد سن بازنشستگی را در بخش های خدمات عمومی از ۶۰ سال به ۶۶ سال افزایش دهد و همزمان حق بازنشستگی پرداختی از سوی کارگران و کارمندان را نیز حدود سه درصد افزایش دهد.

مذاکرات طولانی نمایندگان دولت و اتحادیه های کارگری برای حل اختلافات موجود در مورد صندوق های بازنشستگی حدود دو هفته پیش بدون نتیجه پایان یافت.

اتحادیه های صنفی و کارگری انگلیس معتقدند تغییرات پیشنهادی دولت برای صندوق های بازنشستگی به معنای این است که کارکنان باید پول بیشتری به صندوق بریزند، سال های بیشتری کار کنند و در نهایت هنگام بازنشستگی، مستمری کمتری دریافت کنند.

جورج آزبورن وزیر دارایی انگلیس به رغم مخالفت گسترده با سیاست های ریاضت اقتصادی دولت این کشور، روز سه شنبه طی سخنانی در پارلمان بر ادامه این سیاست ها تاکید کرد و گفت: برای کاهش کسری بودجه کشور چاره ای جز ادامه این سیاست های دردناک نیست.

دولت انگلیس می گوید اعتصاب روز چهارشنبه می تواند ۵۰۰ میلیون پوند به اقتصاد این کشور خسارت بزند ولی اتحادیه های صنفی انگلیس این رقم را اغراق آمیز خوانده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار