افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

فساد تا به کجا کشیده شده است!؟

از هر 25 سرباز پولیس یکی از آنها در فساد اداری، قتل و دزدی دست دارد.

بر اساس گزارش های سری بدست آمده از ناتو نشان می دهد که هم اکنون 4777 پولیس، متهم به قتل فساد اداری و دزدی هستند در این تحقیق همچنان گفته شده است فساد در میان سربازان پولیس سبب کاهش اعتماد مردم و حکومت شده است و حکومت توان جنگیدن در برابر طالبان را از دست داده است.

از میان 4777 پرونده های موجود در دادستانی بیش از 136 پرونده آن مربوط به قتل های غیر قانونی ، 2220 پرونده آن مربوط به سو استفاده از قدرت و 500 پرونده دیگر آن مربوط به فساد اداری و دزدی می باشد.

این گزارش از ماه مارچ 2011 تا ماه نوامبر آماده شده است و در ماه مارچ سال روان میلادی در اختیار روزنامه تایمز قرار گرفته است.

در این گزارش آمده است فساد اداری در افغانستان به ویژه در نهاد های پولیس سبب بی اعتمادی مردم به حکومت شده است و حکومت توان جنگیدن در برابر طالبان را از دست داده است.

وزارت داخله این گزارش را رد کرده است و می گوید میزان فساد در مراکز پولیس کمتر از آن چیزی است که در این گزارش گفته شده است.

پیمان ناتو در نظر دارد که تا پایان سال 2014 یعنی زمانی که قوای محارب بین المللی افغانستان را ترک می کنند، تعداد سربازان امنیتی افغانستان را به 350 هزار نفر برساند.
اما اکنون در بین کشورهای ناتو در مورد این ارقام جر و بحث ها ایجاد شده است زیرا تهیه منابع مالی به یک قوه به این بزرگی کار آسان نیست.

نظر به پیش بینی ها کشورهای ناتو شاید توافق کنند که این تعداد از 230 هزار بیشتر نشود.

روزنامه تایمز در مورد جنایات در صفوف پولیس افغانستان از قول سخنگوی وزارت داخله این کشور صدیق صدیقی می گوید، همین که دوسیه های جرایم پولیس در دادستانی بیشتر شده، نشان می دهد که حکومت برای بیرون کردن افراد نا سالم از صفوف پولیس متعهد می باشد.

به گفته آقای صدیقی وزارت داخله افغانستان در برابر افزایش جرایم در صفوف پولیس هیچ نوع تحمل نشان نمی دهد.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان می افزاید که سطح سواد در صفوف پولیس پایین است و در هشت سال اول جنگ در افغانستان کسانی به پولیس داخل شدند که افکار جنایی داشتند و در آنوقت به تشکیل پولیس عجله صورت گرفت.

تا دو سال قبل صرف بیشتر ساختن افراد پولیس مهم بود اما اکنون به گفته او پولیس از نگاه تعداد خوب می باشد و توجه بیشتر به کیفیت آن جلب شده است.

در افغانستان معاش یک پولیس عادی ماهانه حد وسط 13500 افغانی می باشد و بخاطر کم بودن معاش فساد در صفوف پولیس گسترش یافته است.

در بخشی از این گزارش شمار سربازان پولیس به 154000 تن تخمین شده و نیز گفته شده که میلیاردها دالر برای آموزش و تجهیز پولیس صرف شده است.
در همین حال آگاهان نظامی موجودیت فساد در نهادهای پولیس را تأیید می کند.

این گزارش در حالی نشر می شود که پیش از این وزارت داخله دست کم 70 تن از افسران و سربازان پولیس را به دلیل دست داشتن در فساد اداری از سمت هایشان برکنار کرده است.

در همین حال اظهاراتی و جود دارد که فرمانده پولیس یکی از ولایت کشور نیز به دلیل دست داشتن در فساد اداری از چند روز بدین سو بازداشت شده اند.

 

 

 

 

 

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار