افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 14 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

آغاز به کار کنفرانس کشورهای قلب آسیا در کابل

کنفرانس بین المللی کشورهای قلب آسیا، صبح امروز در کابل و با اشتراک نمایندگان بیش از 40 کشور عضو، برگزار شد.
رییس جمهور کرزی در سخنرانی افتتاحیه این نشست، گفت که کشورهای قلب آسیا، باید روی اعتماد سازی میان اعضا، توجه جدی کنند.
به گفته آقای کرزی، بیشتر کشورهای جهان تعهد کرده اند که به افغانستان کمک کنند و در نشست نمایندگان قلب آسیا نیز، کشورهای منطقه روی نحوه کمک به افغانستان بحث می کنند.

رییس جمهور کرزی با اشاره به دست آورهای چند ساله حکومت اش، گفت که درآینده نزدیک نشستی میان سه قوه برگزار می کند تا اوضاع داخلی افغانستان را بررسی کنند.
به گفته آقای کرزی، دراین جلسه راه حل های جدی برای مبارزه با فساد و توسعه افغانستان جستجو خواهد شد.
رییس جمهور ابراز امیدواری کرد که از کمک کشورهای جهان به صورت درست در بخش های مختلف در افغانستان استفاده شود.
کرزی تاکید کرد که پس از سال 2014 تمام کشورهای عضو ناتو افغانستان را ترک می کنند و کابل باید تلاش کند تا هرچه زودتر روی پای خود بایستد.
نشست قلب آسیا، از سوی نمایندگان حکومت، ادامه کنفرانس استانبول خوانده شده و گفته شده است که نمایندگان بیش از 40 کشور قلب آسیا، با اشتراک روسیه و عربستان سعودی در کابل گردهم آمده اند.
در همین حال حامد کرزی به افزایش روابط افغانستان با کشورهای همسایه اشاره کرده گفت که از افغانستان هیچ نوع تعرضی به خاک کشورهای همسایه صورت نمی گیرد.
پس از امضای موافقت نامه های استراتیژیک کابل با برخی کشورهای جهان کشورهای همسایه از ادامه حضور نیروهای ناتو به خصوص امریکا ابراز نگرانی کرده اند.
با این وجود حامد کرزی تاکید کرد که روابط با همسایه ها را افزایش داده، زمینه سرمایه گزاری در افغانستان را مهیا می سازد.
در آغاز کنفرانس و پس از سخنرانی های افتتاحیه نشست، ریاست نشست رسما به احمد داوود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه واگذار شد.

رییس جمهور کرزی روی نحوه مبارزه با فساد اداری پس از سال 2014 نیز تاکید کرد و گفت که فساد اداری زمینه های اعتماد میان کشورهای عضو را از بین می برد.

بانکی مون دبیر کل سازمان ملل که از طریق ویدیو کنفرانس با حاضرین سخن می گفت از تمامی کشورهای شرکت کننده در نشست قلب آسیا خواست که روی مبارزه با موارد نقض حقوق بشر، و نیز راه های بهبود وضعیت معارف و تحصیلات عالی در افغانستان تمرکز کنند.
آقای مون، امضای موافقت نامه های استراتیژیک افغانستان با برخی کشورهای جهان را از دست آوردهای بزرگ کابل خوانده افزود که اجماع جهانی و منطقه ای در مورد افغانستان، تنها راه بیرون رفت از چالش ها به حساب می آید.
شماری از شرکت کنندگان در این نشست نیز اعتماد سازی میان کشورها عضو را از اهداف مهم این نشست خواندند و بر همکاری های دوام دار این کشورها تاکید کردند.
احمد داوود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه که ریاست نشست را بر عهده دارد، در سخنانی تاکید کرد که یک کشور به تنهایی نمی تواند با ترورزیم مبارزه کند و نیاز است تاتمامی کشورهای جهان و منطقه در این راستا با افغانستان همکاری کنند.
وزیر امور خارجه ترکیه گفت که ثبات افغانستان ثبات تمام کشورهای منطقه حتی کشورهای جهان است که باید مورد توجه رهبران جهان قرار گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

بخدی- افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار