افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 13 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

آمريكا بار ديگر برای گفت‌وگو با طالبان اعلام آمادگی كرد!

سفارت آمریکا در کابل یک بار دیگر آمادگی خود را برای گفت‌وگو با طالبان برای پایان دادن به خشونت‌ها در افغانستان اعلام کرد.

جیمز کانينگهام، معاون سفیر آمریکا در کابل به خبرنگاران گفت که هنوز هیچ‌گونه گفت‌وگویی میان آنها و طالبان انجام نشده است.

تعلیق گفتگو با آمریکا از سوی گروه طالبان، اخیرا تلاش‌های دولت افغانستان و آمریکا برای کشاندن طالبان به پای میز مذاکره را با مانع روبرو کرد.

طالبان که پیشتر از آمادگی برای گفت‌وگو با آمریکا خبر داده بود، با انتشار اطلاعيه‌اي گفت که به دلیل “موضع مبهم آمریکا” گفت‌وگوها را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

براساس گزارش‌ها، یکی از دلایل تعلیق گفت‌وگوها، عدم رهایی پنج تن از اعضای طالبان از زندان گوانتانامو بود که طالبان آن را به عنوان یکی از پیش شرط‌های گفتگو مطرح کرده بود.

‘تشویق برای گفتگو’

با این حال، معاون سفیر آمریکا به خبرنگاران گفت: ما هنوز برای گفتگو آماده هستیم و آنها (طالبان) می‌دانند که اگر بخواهیم گفت‌وگوها از سر گرفته شود، چه کاری را باید انجام دهند.

کانينگهام افزود: ما تاكنون در مورد صلح افغانستان گفت‌وگویی با طالبان نداشته‌ایم؛ آنچه تلاش داریم، تشویق به گفت‌وگو در میان افغان‌ها برای تامین صلح است.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که گروه طالبان اخیرا یک بار دیگر با گرم شدن هوا، حملات خود را در نقاط مختلف افغانستان شدت داده‌ است.

علاوه بر این، تلفات سربازان ناتو در افغانستان نیز رو به افزایش بوده و از جمله، مقامات ناتو نسبت به حملاتی که در داخل پایگاه‌های ناتو به سربازان این نیروها صورت می گیرد، ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، مقام‌هاي افغان و آمریکایی تاکید کرده‌اند که شکست طالبان در افغانستان تنها از راه نظامی ممکن نیست و باید برای رسیدن به یک تفاهم با طالبان، با رهبری این گروه مذاکره صورت گیرد.

با این حال، گام‌های عملی برای آغاز این گفت‌وگوها کمتر برداشته شده است.

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار