افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 29 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

هشدار بانک جهانی در مورد کاهش رشد اقتصاد افغانستان پس از سال 2014

بر اساس اعلامیه جدیدی که از سوی بانک جهانی به نشر رسیده، پول های پرداخت شده توسط کشور های کمک کننده به افغانستان به صورت متوازن مصرف نشده است.
بانک جهانی در این اعلامیه گفته است که کمک هایش به افغانستان تا سقف150 میلیون دالر در سال را بدون باز پرداخت، ادامه می دهد.
این درحالی است که عبدالرئوف ضیا، سخنگوی دفتر بانک جهانی در افغانستان روزگذشته (شنبه) به خبرنگاران گفت که این تصمیم بانک جهانی برای سه سال آینده در نظر گرفته شده است.
آقای ضیا منابع درآمد داخلی را بهترین را ه برای رشد اقتصاد و ایجاد فرصت های شغلی در افغانستان عنوان کرد.

با این وجود شماری از اگاهان مسایل سیاسی بر این باورند که پس ازسال 2014 و خروج نیرو های خارجی، در آمدهای افغانستان، کاهش خواهد یافت.
به گفته سخنگوی بانک جهانی در افغانستان،  اوضاع اقتصادی افغانستان پس از خروج جامعه جهانی در سال2014 و انتقال کامل مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان، نگران کننده است.
در تازه ترین ارزیابی که از سوی بانک جهانی صورت گرفته، آمده است که در آمدهای داخلی افغانستان پس از سال 2014 و کاهش کمک های جهانی تا مرز 6 درصد سقوط خواهد کرد.
سخنگوی بانک جهانی در کابل می گوید که کمک های در نظر گرفته شده برای تقویت ادارات دولتی، خدمات متوازن و ایجاد فرصت های شغلی به مصرف خواهد رسید.
با این وجود مقام های بانک جهانی از عدم مصرف متوازن کمک های جامعه جهانی در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.
بانک جهانی از بزرگترین نهادهای بین المللی کمک کننده به افغانستان است که در ده سال گذشته میلیون ها دالر در بخش های مختلف به افغانستان کمک کرده است.
با این حال شماری از آگاهان مسایل اقتصادی می گویند که با انتخاب جیم یونگ کیم به عنوان رییس جدید بانک جهانی تغییرات گسترده ای در سیاست بانک جهانی در مورد افغانستان ایجاد می شود.
عبدالرئوف ضیا استخراج منابع طبیعی و ایجاد کار برای شهروندان را از راه های عمده مبارزه علیه سقوط اقتصادی افغانستان می داند.

مقام های بانک جهانی با اشاره به کاهش کمک های جامعه جهانی پس از سال 2014 می گویند که روند انتقال مسوولیت های امنیتی و ناامنی، تهدید های جدی را علیه زنان و دختران در افغانستان به وجود خواهد آورد.
این درحالی است که در موافقت نامه دراز مدت استراتیژیک میان کابل و واشنگتن جامعه جهانی بر ادامه کمک هایش به افغانستان تعهد سپرده است.
در این موافقت نامه آمده است که کشورهای بین المللی در دوبخش نظامی و ملکی به افغانستان کمک خواهند کرد.

جیم یونگ کیم رییس جدید بانک جهانی گفته است که نظریات و مشوره های دولت، جامعه مدنی، بخش خصوصی و جامعه جهانی را درکمک های این بانک به افغانستان، در نظر خواهد گرفت.
آمارها نشان می دهد که بانک جهانی از سال 2001 تا کنون بیش از دو ملیارد دالر به افغانستان کمک کرده که حدود 90 درصد این کمک ها، بدون باز پرداخت بوده است.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار