افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 12 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

9 میلیون بیسواد 9 میلیون مستعد اعتیاد و انتحاری

اگر آمار خودکشی ها، خشونت علیه زنان، بی بندوباری ها، بیکاری ها، فساد، مهاجرت غیرقانونی و کودکان معتاد افزایش یافته است همه و همه از بیسوادی دو سوم جمعیت افغانستان نشات می گیرد.

همه چیز بر می گردد به سواد، بی سوادی بزرگترین درد افغانستان است که هم مردم ملکی، هم وکلای مجلس، هم مهاجران و پناهندگانش به آن دچارند. 9 میلیون بیسواد معادل 70 درصد جمعیت کشور رقم تکان دهنده ای است که تاکنون آنچنان که باید و شاید به چشم نیامده است.

اگر وضعیت کودکان کار در بلخ، هرات، قندهار و کابل نگران کننده است، اگر کودکان یتیم و صغیر و محروم از تحصیلی که جذب گروه های انتحاری، دزدی و قاچاق مواد مخدر می شوند و مکتب ها را به آتش می کشند؛ سواد می داشتند بسیاری از معضلات امروز را نداشتیم.

اگر چینی ها، هندی ها، پاکستانی ها، روس ها، انگلیسی ها و امریکایی ها معادن و منابع مان را به نام بهره برداری و در قالب پروژه های عملیاتی غارت می کنند و ما چیزی برای گفتن نداریم ریشه در بیسوادی مردم ملکی و ناتوانی شان از انکشاف اصولی معادن دارد و بس!

اگر مردم از پولیس محلی که به زور آسایش عمومی را سلب می کند و نمکی بر زخم بجای مانده از مخالفان مسلح و معتادان و دزدان می پاشد گله دارند ریشه در بیسوادی دارد؛ بیسوادی عمیق و وسیعی که تمام اقشار و اصناف مردم را تحت احاطه خود دارد.

اگر یک سال آزگار، نامزدگان انتخابات ریاست جمهوری و مطبوعات و رسانه ها و مسوولان ذی ربط در کمیسیون های انتخاباتی می تواند افکار عمومی را تهییج، متشنج، فلج یا به کلی ازهم گسیخته نمایند ریشه در بیسوادی 70 درصدی مردم ملکی دارد.

اگر آمار خودکشی ها، خشونت علیه زنان، بی بندوباری ها، بیکاری ها، فساد، مهاجرت غیرقانونی و کودکان معتاد افزایش یافته است همه و همه از بیسوادی دو سوم جمعیت افغانستان نشات می گیرد که فضای جولان به زورمندان و زیاده خواهان می دهند.

9 سپتامبر مقارن با 17 سنبله بعنوان روز جهانی سواد، اگر برای کشورهای امن و باثبات و توسعه یافته ای که بیسوادی را در خود ریشه کن کرده اند روز مهمی نباشد برای افغانستان جنگزده، ناآرام و بی ثبات مهمترین روزهاست حتی مهمتر از روز انتخابات.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار