افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 28 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

78 فیصد معلمان مکاتب افغانستان زنان هستند

مکاتب

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با ارائه آماری از پیشرفت زنان در افغانستان در عرصه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی خاصتاً شغل معلمی، اعلام کرد که ۷۸ فیصد از معلمان مکاتب کابل زنان هستند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار ارقامی در مورد معلمان زن مکاتب افغانستان، اعلام کرد که از مجموع بیش از 215 هزار معلم در مکاتب افغانستان، ۳۹ فیصد آنها را زنان تشکیل می‌دهند.

این ارقام در مورد پیشرفت زنان افغانستان طی سال‌های اخیر از صفحه رسمی فیسبوک ارگ ریاست جمهوری افغانستان نشر و اعلام شده است که ۷۸ فیصد از معلمان مکاتب کابل زنان هستند.

تعداد حضور معلمان زن در ولایات و شهرها متفاوت است، مسوولان وزارت معارف افغانستان می‌گویند بدلیل ناامنی‌ و وجود رسم‌های ناپسند، در برخی از وُلسوالی‌های افغانستان یک معلم زن هم حضور ندارد .

حضور چشمگیر معلمان زن در برخی ولایت‌های افغانستان
کبیر حقمل سخنگوی وزارت معارف افغانستان، در این رابطه گفت: در برخی از ولایات ناامن خاصتاً مناطق جنوبی افغانستان، در یک ولایت تعداد معلمان زن انگشت شمار و در برخی دیگری از ولایات به هزاران نفر می‌رسد.

حقمل خاطرنشان کرد: هیچ ولایتی در افغانستان نیست که در آن معلم زن حضور نداشته باشد، اما وُلسوالی‌های هستند که معلم زن حضور ندارد.

ده‌ها وُلسوالی در افغانستان از معلم زن بی بهره هستند و برخی ولایات نیز فیصدی حضور معلم زن به پایین‌ترین حد می‌رسد که در کل یک ولایت بیش از چند معلم زن وجود ندارد.

براساس ارقام نشر شده توسط دفتر ریاست جمهوری افغانستان، در حال حاضر نه و نیم ملیون متعلم در مکاتب افغانستان درس می‌خوانند و 38 فیصد،‌ یعنی سه و نیم ملیون متعلمان را دختران تشکیل می‌دهند.

به گفته دفتر ریاست جمهوری افغانستان، از سال 1380 تا کنون، تعداد متعلم در افغانستان هشت و نیم ملیون نفر افزایش یافته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار