افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 18 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

“729 تن در سال 1393 به اتهام قاچاق مواد مخدر دستگیر شدند”

مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مواد مخدر افغانستان می گوید، در سال 1393 خورشیدی حدود هفتصد قضیه مواد مخدر نزد آنان ثبت شده که در مقایسه با سال گذشته کاهش را نشان می دهد.

 

یار محمد حسین خیل رییس این مرکز روز گذشته هنگام ارایه گزارش سالانه گفت، 729 تن به جرم قاچاق مواد مخدر بازداشت گردیده اند.

 

وی همچنان گفت، بخاطر عدم موجودیت اسناد و شواهد کافی 69 تن آنها دوباره رها شده اند:

 

” ریاست عمومی څارنوالی اختصاصی مواد مخدر در جریان یازده ماه و بیست روز سال 1393خورشیدی به تعداد 712 قضیه به مظنویت 729 تن دوسیه های شان بخاطر تحقیق و اقامه دعوا به مرکز عدلی و قضایی سپرده شده است.”

 

آقای حسین خیل افزود، شماری از اتباع ترکیه، کانادا و ایران نیز به جرم قاچاق مواد مخدر دستگیر شده اند.

 

به گفته آقای حسین خیل، شش خانم و 18 تن از نیروهای امنیتی افغان نیز در میان افراد بازداشت شده شامل هستند.

 

به اساس معلومات مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مواد مخدر، در سال 1393 خورشیدی 712 قضیه قاچاق مواد مخدر به آنان راجع گردیده است.

 

در عین حال کمیسیون مبارزه با مواد مخدر ولسی جرگه می گوید، مبارزه علیه مواد مخدر در کشور ناکام بوده زیرا به گفته اعضای این کمیسیون تا کنون هیچ قاچاقبر بزرگ مواد مخدر بازداشت نگردیده است.

 

شهزاده شاهد یک عضو این کمیسیون گفت، به دلیل عدم همآهنگی میان نهاد های مبارزه علیه مواد مخدر، این پدیده هنوز در کشور از بین نرفته است:

 

” اما متاسفانه این مبارزه هماهنگ نیست و در بسیاری ساحات مشکلات دارد قاچاقبران اصلی دستگیر نمی شوند و اگر بازداشت شده بسیار افراد محدود بوده، از این لحاظ این مبارزه یک مبارزه ناقص است زیرا قاچاقبران مهم اکثراً بازداشت نمی شوند یا روابط دارند یا افراد به سطح ملی و بین المللی با آنها شریک هستند.”

 

آقای شاهد همچنان گفت، تلاش ها به هدف مبارزه علیه مواد مخدر باید به طور جدی انجام شود و تمام نهاد ها با هماهنگی کامل در این راستا تلاش کنند.

 

مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مواد مخدر در حالی این سخنان را بیان می کند که در سال های گذشته ده ها ملیون دالر کمک جامعه جهانی به هدف محو کشت کوکنار و مبارزه با قاچاق مواد مخدر به مصرف رسیده است.

 

کارشناسان افغان می گویند، تا زمانیکه قاچاقبران اصلی مواد مخدر مجازات نشوند و هماهنگی لازم میان نهاد های مبارزه با مواد مخدر ایجاد نگردد کشت کوکنار و قاچاق مواد مخدر در این کشور ادامه خواهد داشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار