افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 18 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

50 هزار عسکر امریکایی به افغانستان اعزام خواهند شد.

 

به نقل از استارز اند استرایپس، بر اساس راپور طبقه‌بندی شده جامعه استخباراتی امریکا، استراتیژی جدید واشنگتن برای شکست بن‌بست امنیتی در افغانستان ماه گذشته توسط دونالد ترمپ تأیید شده بود.

جنرال‌های امریکایی برای جلوگیری از پیشرفت‌های میدانی طالبان و نجات دولت کابل درخواست اعزام 50 هزار عسکر امریکایی را به افغانستان کرده‌ بودند.

 

برخی از مقامات امنیتی امریکا گفته‌اند که این ارزیابی استخباراتی ماه آوریل گذشته به‌منظور محاسبه تعداد نظامیان مورد نیاز برای دستیابی به اهداف راهبردی در افغانستان تهیه شده است. در صورتی که این ارزیابی توسط کمیته شورای امنیت ملی امریکا تأیید شود و نظر رییس جمهور این کشور نیز مثبت باشد در نتیجه بیش از 50 هزار عسکر امریکایی به افغانستان اعزام خواهند شد.

 

ارزیابی جدید جامعه استخباراتی امریکا پیشنهاد می‌کند که دولت واشنگتن برای شکستن بن‌بست امنیتی و دست یافتن به اهداف راهبردی خود به افزایش عساکر بیشتری در افغانستان نیاز دارد که باعث درگیر شدن بیشتر امریکا در جنگ کشور خواهد شد.

 

یکی از دلایلی که برای افزایش نیروهای امریکایی در افغانستان مطرح شده، جایگزینی نیروهای قراردادی با عساکر امریکایی است.

 

سخنگوی دفتر اداره امنیت ملی امریکا و شورای امنیت این کشور درباره این موضوع از اظهار نظر خودداری کرده‌اند اما برخی از مقامات امریکایی که از جریانات داخلی اطلاع دارند مدعی شدند که ترمپ تمایلی به تشدید جنگ و افزایش عساکر امریکایی در افغانستان ندارد.

 

مک‌‌ماستر مشاور امنیت ملی امریکا که دیدی متفاوت نسبت به افغانستان دارد برای تحقق این پلان و افزایش نیروهای عساکر امریکایی به‌شدت در ارگ سفید و کمیته شورای امنیت ملی امریکا لابی می‌کند.

 

جک‌کین جنرال چهارستاره و متقاعد امریکایی که از دوستان نزدیک به مشاور امنیت ملی امریکا است نیز بر لزوم حمایت این کشور از حکومت اشرف غنی تأکید می‌کند، به‌گفته‌ وی این بهترین فرصت برای برنده شدن در افغانستان است.

 

راپور‌های چند هفته اخیر در رسانه‌های غربی از اعزام سه تا پنج هزار عسکر امریکایی به افغانستان حکایت دارد و این که ترمپ تا کنون در رابطه با این پلان تصمیم نهایی خود را اعلام نکرده است.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار