افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

مخالفت 50 درصدی مردم با امضای پیمان راهبردی با امریکا

دوست محمد راغب، کارشناس امور سیاسی در ولایت بلخ با اشاره به امضای یادداشت تفاهمنامه بین وزیر دفاع ملی کشور و جان آلن فرمانده کل نیروهای ناتو مبنی برافغانیزه شدن عملیات های ویژه در افغانستان گفت: بدون شک این امر خواست هر افغان است که کشورش روی پای خود ایستاده شود.
وی تاکید کرد: آخرین راه حل مسایل سیاسی و نظامی افغانستان اینست که مردم یک نگاه جدید نسبت به مسایل موجود کشور داشته باشند و در تمام موارد مستقلانه حرکت نمایند و این امر موجب مستقل شدن و خود کفایی خواهد شد.
آقای راغب گفت: واگذاری عملیات های خاص به نیروهای افغانی وقتی موفق است که سران و مقامات بلندپایه حکومتی با تمام قوت های نظامی که در اختیار دارند از آن کار بگیرند و مملکت را اداره نمایند.
به گفته وی، هرکسی که در امورنظامی کار کرده باشد می داند که نیروهای نظامی افغان به دلیل نداشتن روحیه و باورهای ملی، نبود امکانات درعملیات های ویژه و به خصوص عملیات های شبانه، توانایی انجام عملیات های ویژه و شب هنگام را ندارند.
به عقیده وی، یگانه دلیلی که بارها رئیس جمهورکرزی خواهان توقف عملیات های شبانه از سوی نیروهای خارجی شده اینست که نیروهای خارجی بدون هماهنگی با نیروهای افغان دست به عملیات های شب هنگام می زدند وخانه های مردم را بازرسی می کردند.
این آگاه امور سیاسی، برخورد نظامیان خارجی با مردم را در جریان عملیات های شبانه نا درست خواند و گفت: برخورد های نادرست آنان به غرور هر افغان لطمه می زند و این امر موجب نارضایتی اکثر مردم افغانستان شده و رئیس جمهور از این ناحیه زیرفشار خواست های مردم قرار گرفته است.

به عقیده وی، آقای کرزی به خاطر اینکه رضایت مردم را بدست آورد و ازسوی دیگر خود را به عنوان یک رهبرمستقل قلمداد نماید، همواره خواهان توقف عملیات های شبانه شده و این را بزرگترین چالش سر راه امضای پیمان راهبردی با امریکا خوانده است و آن را آخرین پیش شرط پیمان راهبردی با امریکا قرارداده است.
وی افزود: پیمان راهبردی ضرورتی ندارد، به دلیل اینکه کشورهای همسایه به خصوص روسیه، چین، جمهوری اسلامی ایران، پاکستان و دیگر کشورهای منطقه مخالف حضور درازمدت امریکا در منطقه هستند و حضورامریکا را به ضرر خود می دانند.
وی خاطرنشان ساخت: حدود 50 درصد از مردم افغانستان مخالف امضای پیمان راهبردی با امریکا هستند.
وی تاکید کرد: امضای پیمان راهبردی با امریکا لازم نیست و هر انسان آزاده می خواهد در کشوری زندگی کند که خودش سرنوشت خویش را تعیین نموده ومستقل زندگی کند.
وی گفت: برخی از مردم ترس دارند که درنبود خارجی ها جنگ های حزبی و گروهی دامنگیرشان می شود، طالبان برخواهند گشت، از این جهت حضور خارجی ها را به نفع خود می دانند و در واقع این هم خوش باوری بیش نیست و مردم افغانستان هرگز خواهان حضور نیروهای خارجی نیستند ونخواهند بود.

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار