- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

5 پیشنهاد والی بلخ به امریکا!

عطا محمد نور افغانستان [1]

به گزارش افغان تلکس، عطامحمد نور والی بلخ ضمن متهم کردن مجدد اشرف غنی به ایجاد تفرقه بین اقوام افغانستان، 5 پیشنهاد نیز برای امریکا داشت!
والی بلخ ضمن متهم کردن مجدد اشرف غنی به انحصارگرایی و ایجاد تفرقه بین اقوام افغانستان با ارایه پنج پیشنهاد به واشینگتن تاکید کرد که در عملی نشدن این پیشنهادها، افغانستان بار دیگر به پناهگاه تروریست‌ها تبدیل می‌شود.

عطامحمد نور والی بلخ و رییس اجراییه حزب جمعیت اسلامی افغانستان اظهار داشت: رییس جمهور اشرف غنی قدرت را در سه نهاد دفتر ریاست جمهوری، دفتر مشاور امنیت ملی و دفتر وزارت مالیه محدود کرده است.

وی در یادداشتی نوشت اشرف غنی اجرای اصلاحات مهم سیاسی درج شده در توافقنامه حکومت وحدت ملی را به تاخیر انداخته است و با استفاده از سیاست تفرقه‌انداز و حکومت کن به اختلافات قومی دامن می‌زند.

رییس اجراییه حزب جمعیت در ادامه نیز رییس جمهور را به سرکوب وحشیانه جنبش‌های تبسم، روشنایی و رستاخیز تغییر متهم کرد.

وی در ادامه نیز با ارایه پنج پیشنهاد به دولت ترمپ تصریح کرد که در صورت عملی نشدن این پیشنهادها خطر آن وجود دارد که افغانستان بار دیگر به پناهگاه تروریست‌ها تبدیل شود:

1. اصلاح سیستم سیاسی و اداری نامطلوب و ایجاد یک سیستم نظارت و تعادل برای بهبود حکومت‌داری خوب و حاکمیت قانون.

2. اصلاح نهادهای انتخاباتی برای اطمینان از برگزاری انتخابات به طور آزاد و منصفانه تا ضمن قابل قبول بودن نتایج آن برای مردم، انتقال صلح‌آمیز قدرت نیز تضمین شود.

3. غیر متمرکزسازی نظام و اعطای قدرت بیشتر به مردم، افزایش بهره‌وری اداری و کاهش میزان سهم قدرت تا انتخابات ریاست جمهوری دیگر مسابقه‌ای برای همه چیز در برابر هیچ چیز نباشد.

4. ایجاد مالکیت محلی با افراد علاقه‌مند به توسعه، دولت و امنیت از طریق گوش دادن به نظر آن‌ها و افزایش مسوولیت‌پذیری مقامات.

5. سرمایه‌گذاری در نهادهای دموکراتیکی که فراتر از دوران یک رهبر خاص و یا رییس جمهور باشد.

عطامحمد نور در پایان تاکید کرد شرکای بین‌المللی افغانستان خاصتاً امریکا باید به جای حمایت از یک شخص و یا گروه کوچک با منافع کوچک جمعی، از اصلاحات در افغانستان حمایت کنند.

وی تصریح کرد درصورت عدم ایجاد اصلاحات نه مردم افغانستان و شرکای بین‌المللی کشور قادر به جلوگیری از تبدیل دوباره افغانستان به پناهگاه تروریست‌ها نخواهند بود.