افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 26 مارس , 2014 لینک کوتاه خبر :

5توافقنامه همکاری میان افغانستان و تاجیکستان،امضا شد.

 پنج موافقتنامه همکاری در عرصه های گمرکات، تشویق و حفظ متقابل سرمایه گذاری، فرهنگ، هنر، نشرات و یک یادداشت تفاهم همکاری میان رادیو و تلویزیون های دولتی، میان افغانستان و تاجیکستان  امضا شد.

امروز رئیس جمهور تاجیکستان ،در راس یک هیات عالی رتبه به منظور اشتراک در جشن جهانی نوروز، وارد کابل شد و در ارگ مورد استقبال رئیس جمهور کرزی قرار گرفت.
کرزی پس از دیدار با رئیس جمهور تاجیکستان در یک کنفرانس مشترک خبری،گفت که امروز ما در جریان ملاقات دو جانبهء خویش در مورد اوضاع منطقه و جهان و همچنان روابط دو کشور در عرصه های تجارت، اقتصاد، مواصلات، احداث جاده ها و خط آهن گفتگو کردیم.
حامد کرزی افزود: خوشبختانه افغانستان و تاجیکستان در ۱۲ سال گذشته به عمق روابط خود رسیده اند و ما روابط بسیار عمیق، گسترده و کامل داریم، این روابط را نه تنها حکومت، بلکه مردمان دو کشور نیز تشویق نموده اند.
رئیس جمهور تاجیکستان نیز ضمن تبریکی نوروز به رئیس جمهور و مردم افغانستان گفت که نوروز در سنت باستانی ارزشمند ما سرآغاز همه نیکی ها و خوبی ها، سازندگی، آبادی و سرسبزی نیت ها و آرمانهای بزرگ است و این روح نوروز به سلسلۀ ملاقات و مذاکرات و مکالمۀ دوستانه ما با برادرم جلالتماب رئیس جمهور کرزی هر لحظه احساس میشود.
رئیس جمهور تاجیکستان گفت که کشورش، خواهان مشارکت وسیعتر و فعال افغانستان در همکاری منطقوی و سازمان همکاری شانگهای میباشد.
وی افزود: ما امسال ریاست سازمان همکاری شانگهای را بدوش داریم و در تقویت نقش افغانستان در این سازمان، مساعدت فعال خواهیم نمود.
به نقل از خبرنامه ارگ،امام علی رحمان خاطر نشان کرد که محور صحبت هایش با رئیس جمهور کرزی، بررسی و تعیین راه ها و شیوه های گسترش و رشد همه جانبۀ مناسبات دوستانه و تقویت دوستی تاریخی میان دو کشور بود.
وی ضمن تاکید بر تطبیق پروژه کاسا ۱۰۰۰ و پروژه راه آهن تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان، از گسترش همکاری ها میان دو کشور در عرصه های زیربنایی، اقتصاد، تجارت، معارف، فرهنگ و هنر ابراز رضایت نمود و بر ضرورت استفادۀ امکانات کاملاً نامحدود به شیوه های نو و موثر آن تاکید ورزید.
رئیس جمهور تاجیکستان گفت که با کرزی با توجه به خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، روی تقویت بیشتر روابط ساختار های امنیتی مرزی و نظامی و همچنین ساختار های عدلی و قضائی میان دو کشور به منظور پاسخگویی اصولی و موثر به تهدید و خطرات مشترک و تامین امنیت و ثبات به پیشرفت همگانی، تاکید نمودیم.
همچنین اعلامیه مشترک همکاری های افغانستان و تاجیکستان در ۱۴ بند توسط رئسای جمهوری دو کشور به امضا رسید…

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار