افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 31 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

436 میلیارد افغانی در انتظار وزرای جدید

چانه زنی های برخی والیان و گماشتگان و نمایندگان برخی ولایات در تامین اعتبار و اطمینان از عواید شخصی ان بر سر عدم تبعیض میان مناطق مرزی و مرکزی افغانستان روزهای کاری پارلمان و سنا را به خود مصروف داشت.

بودجه سال مالی آتی با گذشت بیش از یک ماه و اندی از آخرین اتمام مهلت بودجه بندی و نیز آغاز سال مالی جدید بر مبنای فصل بندی های اقتصادی سال گذشته بالاخره به سرمنزل مقصود رسید.

 

کش و قوس های منحنی وار نمایندگان در مفاد و تبصره ها و بندهای متن بودجه ارایه شده به مجلس که نخستین بارعودت داده شده بود سرانجام به تصویب پارلمان رسید تا با مهر تایید اعضای مجلس سنا و توشیح رییس جمهور هرچه سریعتر به اجرا درآید.

 

436 میلیارد و 172 میلیون افغانی در مجموع بودجه های عادی و توسعوی در نظر گرفته شده بود که به دلیل اشکالات وارده بر آن ازجمله عدم توازن مخارج و مصارف با دستاوردها و ضروریات اولویت بندی شده و نیز کمبود بودجه انکشافی اختصاص یافته رد شد.

 

چانه زنی های برخی والیان و گماشتگان و نمایندگان برخی ولایات در تامین اعتبار و اطمینان از عواید شخصی ان بر سر عدم تبعیض میان مناطق مرزی و مرکزی افغانستان روزهای کاری پارلمان و سنا را به خود مصروف داشت تا اینکه…

 

تا اینکه با برخی تعدیلات و تصحیحات در بخش های انکشافی و عادی که هرساله مورد انتقاد وکلا از وزرا بوده اند سرانجام با تاخیر آسیب رسان خود بر پیکر انکشاف و عمرانی خموده کشور، تایید نظر نمایندگان را بدست آورد.

 

283 میلیارد و 486 میلیون افغانی از این رقم مشمول بودجه عادی است که مصارف کارکنان وزارتخانه ها، والی ها، ولسوال ها، محافظان، موترها، مخارج رفت و آمد و هزینه های جاری از قبیل خورد و خوراک و معاشات و البته در راس آنها سفرهای ظاهرا کاری را دربرمی گیرد.

 

در مقابل، 152 میلیارد و 686 میلیون افغانی مشمول بودجه انکشافی است که برعکس گشاده دستی بودجه مصرفی عادی که به سور وسات های بی دلیل می انجامد؛ معمولا روی دست وزرا و مسوولان می ماند و یا در دقایق نود به پروژه های سوری و با ارقام نجومی می انجامد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار