افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 13 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش کودکان کار در افغانستان

کودکان کار

فتاح احمدزی: حدود پنج ملیون نفر طفل و نوجوان افغان نیز که به آموزش های رسمی دسترسی ندارند به کارهای دشوار در ورکشاپ ها و سرک ها روی آورده اند.

بر اساس آمارهای موجود، از 14 ملیون و 500 هزار طفل و نوجوان افغانستان، 9 ملیون نفر سرگرم تحصیل هستند و مابقی که از تحصیل دورمانده اند، به کارهای سخت و جانفرسا در ورکشاپ ها و سرک ها مشغول اند.

احمدزی گفت: وزارت کار و امور اجتماعی با هماهنگی برخی از نهادهای اجتماعی، زمینه آموزش را برای شماری از این اطفال و نوجوانان را فراهم کرده است.

وی تصریح کرد: آمار دقیقی ندارد که مشخص شود از جمعیت اطفال از تحصیل بازمانده، چه تعداد تحت پوشش نهادهای مدنی قرار گرفته و به تحصیل می پردازند و به همین خاطر قرار است امسال یک پژوهش رسمی از سوی وزارت کار و امور اجتماعی در این زمینه انجام شود.

سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان گفت که پروگرام جامعی برای اطفال و نوجوانانی که از تحصیل بازمانده و سرگرم کار در سرک یا کارهای دشوار هستند، تدارک دیده شده است ولی در حال حاضر به دلیل نبود بودجه، امکان اجرای آن وجود ندارد.

صندوق حمایت از اطفال سازمان ملل متحد (یونیسف) نیز اعلام کرده است که از 14 ملیون و 500 هزار طفل در افغانستان 9 ملیون نفر آنان به مکتب می روند و پنج ملیون نفر دیگر در معرض خطر قرار دارند.

بیش از سه دهه جنگ در افغانستان، فقر و بیکاری، نبود بودجه برای حمایت از نهادهای دولتی و غیردولتی فعال در امور اطفال و نوجوانان، آنان را به سمت و سوی انجام کارهای دشوار و جان فرسا سوق داده است.

طبق گزارش سازمان ملل متحد جمعیت افغانستان در سال 2014 میلادی حدود 32 ملیون نفر اعلام شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار