افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 17 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

تاکید ولسی جرگه بر تعین نامزدهای وزارت دفاع و ریاست امنیت از سوی حکومت

پس از پایان گزینش هیئت اداری ولسی جرگه، این جرگه در نخستین روز کاری اش از حکومت افغانستان خواست تا در کمترین زمان نامزد وزیران و نامزد ریاست عمومی امنیت ملی را برای گرفتن رای اعتماد به این جرگه معرفی کند.

عرفان الله عرفان منشی دوم این جرگه روز گذشته گفت که فرمان معرفی نامزد وزیر داخله و اداره لوی څارنوالی از سوی رئیس جمهور صادر شده است و قرار است این نامزدان هفته روان برای گرفتن رای اعتماد به ولسی جرگه معرفی شوند:

” خواست ما این است که در گام نخست حکومت نامزدان کرسی های، ریاست عمومی امنیت ملی، امور داخله و لوی څارنوالی را برای مان معرفی کند و همین‌گونه، نامزد وزیر دفاع نیز برای گرفتن رای اعتماد باید برای مان معرفی گردد تا سرپرستی در نهاد های امنیتی مان پایان یابد. “

پیشتر، رئیس جمهور تاج محمد جاهد را به حیث نامزد وزیر داخله و فرید حمیدی را به حیث سرپرست کرسی لوی څارنوالی برگزید که در حال حاضر این دو تن به حیث نامزدان این کرسی ها نیز معرفی شده اند.

هرچند حکومت تا کنون در این باره چیزی نگفته است؛ اما شماری از اعضای ولسی جرگه میگویند در کنار این نامزدان، حکومت بر سر معرفی نامزد وزیر دفاع و نامزد ریاست عمومی امنیت ملی نیز با این جرگه به تفاهم رسیده است.

قادر زازی یک عضو این جرگه میگوید حکومت پس از نوروز نامزدان تازه را بجای سرپرستان به کرسی های مهم به این جرگه معرفی میکند:

” معلومات من این است که، بر سر معرفی نامزد وزیران دفاع و ریاست عمومی امنیت ملی، نیز بحث های شده است و در این باره به گونه غیر مستقیم حکومت و اعضای ولسی جرگه به تفاهم نیز رسیده اند. امکان بیشتر وجود دارد که پس از رخصتی ماه حمل این نامزدان برای گرفتن رای اعتماد به ولسی جرگه معرفی شوند. “

آقای زازی هرچند در این باره جزئیات بیشتر نداد؛ اما گفت که امکان آن وجود دارد که بجای سرپرستان بر حال در وزارت دفاع و ریاست عمومی امنیت ملی، چهره های تازه برای گرفتن رای اعتماد به این جرگه معرفی شوند.

از ایجاد حکومت وحدت ملی تا کنون حدود هژده ماه می گذرد؛ اما با گذشت این مدت وزارت دفاع و اداره لوی څارنوالی این کشور از سوی سرپرستان اداره می گردد، همینگونه ریاست عمومی امنیت ملی و وزارت داخله نیز از اداره های دولتی است که از چندی بدین سو سرپرستان آن را اداره میکنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار