افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

اسماعیل خان: تأمین امنیت بدون مشوره با مجاهدین امکان پذیر نمی باشد

اسماعیل خان یکی از قوماندان سرشناس جهادی می گوید حکومت بدون مشوره با سران جهادی نمی تواند امنیت در افغانستان را تأمین کند.

 

آقای اسماعیل خان در جریان بیست و هفتمین سالگرد بیست و چهارم حوت قیام مردم هرات علیه حکومت وقت گفت، با خروج نیروهای ناتو از افغانستان مردم این کشور با یک جنگ ناخواسته تحمیلی روبرو خواهند شد.

 

شماری از سران جهادی در ولایت هرات گرد هم آمده اند و از سی و هفتمین سالگرد بیست چهارم حوت قیام مردم هرات علیه حکومت وقت تجلیل کردند.

 

اشتراک کننده گان که تعداد شان به هزاران تن می رسید علیه حکومت وقت و شوروی سابق شعار دادند.

 

محمد اسماعیل خان یکی ازقوماندانان سرشناس جهادی درافغانستان نسبت به وضعیت امنیتی انتقاد کرد وگفتکه حکومت نتوانست با سلاح وتانک های امریکایی افغانستان را آزاد کند.

 

او می گوید، در صورتیکه حکومت وحدت ملی افغانستان با سران جهادی مشوره کند می تواند به این هدف دست یابد.

 

آقای اسماعیل خان گفت که در کشور ما جنگ به نام عقیده از سوی پاکستان به راه افتاده است. او گفت ما می گویم که در برابر این وضعیت مجاهدین که بیست و یک سال تجارب جنگ علیه کمونیست و تروریزم را دارند کشور را از این وضعیت نجات دهند.

 

وی گفت:

 

“یقین داریم که جامعه جهانی و ناتو روزی از این سرزمین بیرون خواهند شد و کشور ما در جنگ ناخواسته باقی خواهد ماند. لذا ملت ما سخت نگران است، خانواده جهاد سخت نگران است. ما از سران حکومت وحدت ملی می خواهیم که با بزرگان این سرزمین، با فرماندهان و مجاهدین راستین با مشوره بنشینند و از طریق مشوره دشمن را محو و نابود کنند.”

 

فضل الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه از همبستگی مجاهدین در افغانستان لب به سخن گشود:

 

“پیام می دهیم به کمونست های که دیروز ما را کشتند و امروز ما را طعنه می زنند، فکر ما زنده است، مسیر ما زنده است، اراده ما زنده است، خواب نیستیم و مطمئن باشیم که به هدف خود نمی رسید، وطن ما وطن ما است، دین ما دین ما است، راه ما راه قرآن و سنت است و باز هم به مقابله و مقاومت حاضر هستیم.”

 

بسم الله محمدی وزیر دفاع اسبق افغانستان پاکستان را متهم به نابسامانی های امنیتی در افغانستان کرد.

 

آقای محمدی به صورت علنی آیسا و ارتش پاکستان را متهم به تجاوز آشکار در امور افغانستان کرد و گفت که پاکستان طالبان را حمایت می کند تا از آنان در ناامن ساختن افغانستان استفاده کنند.

 

وی افزود:

 

“ما از بیست سال به اینطرف توسط کشور همسایه ما دستگاه آی اس آی و ارتش شان از بیست سال به اینطرف تجاوز دارد به کشور ما گروپ را به نام طالبان و تروریست از بیست سال به اینطرف آورده اند به کشور مان و باعث قتل و کشتار مردم ما شده اند. کشورهای زورگو بدانند آی اس آی پاکستان بداند که آفتاب در امپراطوری شان غروب نمی کند در این کشور پیروز نشده اند.”

 

با این وجود اسماعیل خان پافشاری دارد که کلید امنیت افغانستان به دستان سران جهادی است.

 

آقای اسماعیل خان از قوماندانان جهادی در ولایات مختلف افغانستان خواست تا افراد شان را بسیج کنند تا به گفته او کشور را از خطر سقوط نجات دهند.

 

وی گفت:

 

“در صورتیکه نظام و نیروهای امنیتی به چالش روبرو شوند و ضعف نشان دهند و توان جنگ را از دست بدهند به شما مجاهدین راستین می گویم که مردانه وارد عمل شوید و نگذارید که سرزمین تان سقوط کند.”

 

عبدالهادی ارغندیوال وزیر اسبق اقتصاد افغانستان و یکی از قوماندانان سرشناس حزب اسلامی افغانستان از مخالفین مسلح دولت خواست تا دست از تفنگ بردارند.

 

وی گفت:

 

“به مخالفین دولت افغانستان صدا می کنم که تداوم این جنگ بیشتر ترا مزدو روز مزد و وابسته تر می سازد.”

 

از بیست و چهارم حوت قیام مردم هرات علیه حکومت وقت همه ساله در هرات تجلیل می شود.

 

از محمد اسماعیل خان یکی از اصلی ترین برگزار کننده گان این روز یاد می شود.

 

گفته می شود که مردم هرات در آن زمان به صورت خود جوش علیه حکومت وقت قیام کرده و هزاران تن جان های شان را از دست داده اند.

 

ولی تاکنون آمار دقیق از کشته شده گان آن وقت ارائه نشده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار