افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 20 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

نورستانی دشمن افغانستان است!

اینکه نورستانی می گوید هیچ کس نمی تواند وی را برکنار کند جرم نابخشودنی دیگری است. دشمنان افغانستان فقط کسانی نیستند که تفنگ بر دوش دارند و می جنگند، بلکه کسانی که در حکومت کار می کنند اما فرمان بردار نیستند نیز یاغی و باقی و دشمنان افغانستان هستند.

سرانجام کمیسیون انتخابات، تقویم انتخابات پارلمانی را اعلام کرد. کمیسیون انتخابات در حالی 24 میزان سال آینده را به عنوان روز انتخابات پارلمانی اعلام کرد که رییس اجرایی حکومت وحدت ملی می گوید: تمام برنامه های انتخاباتی زیر نظر کمیسیون جدید انتخابات انجام خواهد شد. از یک سو کمیته گزینش سرگرم گزینش کمیشنران جدید برای کمیسیون های انتخاباتی است اما در سوی دیگر رییس کمیسیون انتخابات می گوید که کسی آنها را برکنار نمی تواند بکند. اما چرا انتخابات حکایتی گیج کننده برای مردم افغانستان مبدل شده است؟

 

داوود اساس مشاور ارشد رییس اجرایی در برنامه «فراخبر» گفت: اعلام کمیسیون انتخابات، برای انتخابات مجلس نمایندگان از لحاظ قانونی مشکل دارد. مردم افغانستان می خواهند که اصلاحات در کمیسیون های انتخابات بیاید و تا وقتی که به مردم اطمینان ندهیم که این اصلاحات آمده و مردم مطمین نشوند، نمی توانیم انتخابات برگزار کنیم. نورستانی باید بداند که فقط اعلام زمان انتخابات مهم نیست. آیا وی از اوضاع امنیتی آگاه است؟ آیا تقلب های کمیسیون را بررسی کرده و آنها و عوامل آن را رفع کرده است؟ آیا می داند که بودجه ای برای انتخابات داریم یا خیر؟ نورستانی کسی است که هم اکنون مردم از وی متنفر هستند چرا که سرنوشت افغانستان را با انتخاباتی که برگزار کرد به بحرانی جبران ناشدنی برد.

 

اساس کمیسیون انتخابات را با نوع کار وی، دشمن افغانستان دانسته و افزود: اینکه نورستانی می گوید هیچ کس نمی تواند وی را برکنار کند جرم نابخشودنی دیگری است. دشمنان افغانستان فقط کسانی نیستند که تفنگ بر دوش دارند و می جنگند، بلکه کسانی که در حکومت کار می کنند اما فرمان بردار نیستند نیز یاغی و باقی و دشمنان افغانستان هستند.آنها درست مانند طالبان و داعش علیه کشور و مردم آن کار می کنند. نورستانی به جای اینکه امروز، دوباره زمان انتخابات را مشخص کند، باید بسیار محترمانه استعفای خود را می داد و اعتراف می کرد که نتوانسته است برای مردم به درستی کار کند. رییس جمهور صلاحیت و اجازه برکنار کردن نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات را دارد. چرا که قانون اساسی چنین صلاحیتی به وی داده است. رییس اجرایی نیز از چنین صلاحیتی برخوردار است. پس مقاومت نورستانی کاری خلاف قانون است.

وی ادامه کار اعضای کمیسیون انتخابات را غیر قانونی خوانده و بیان داشت: نورستانی باید بداند که مردم دیگر وی را قبول ندارند و به وی اعتماد ندارند. این حکومت هم بر این مبنا و اساس تشکیل شد که اصلاحات انتخاباتی را انجام دهد و باید این کار را انجام دهد وگرنه مشروعیت نخواهد داشت و مردم اعتراض خواهند کرد. حکومت نباید انتخابات بعدی را نیز با نورستانی و امثال وی برگزار کند. آنها انتخابات را بدنام ساختند و کشور را به بحران کشاندند. آنها باید از مردم خجالت بکشند متعجب هستم آنها چطور تا هنوز در جایگاههای خود نشسته اند؟

 

مشاور ارشد رییس اجرایی در پایان گفت: نورستانی و اعضای کمیسیون وی باید از مردم معذرت خواهی کنند و کنار بروند و باقی کار را به رییس جمهور و پارلمان بسپارند تا آنها افراد دیگری را در این کمیسیون ها مقرر کنند. آنها باید بدانند که جز آنها کسانی دیگری نیز در افغانستان هستند که بتوانند انتخابات برگزار کنند و آنها تنها رجال مملکت نیستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار