افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 18 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

مشکلات عدیده زنان دچار به بیماری روانی در کشور

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان وضعیت زنان و دختران را که دچار بیماری روانی هستند نگران کننده خوانده تاکید میکند که باید یک میکانیزم حمایوی برای آنان از سوی حکومت وجود داشته باشد.

 

ثریا صبحرنگ کمیشنر این کمیسیون گفت با موارد برخورده اند که شماری از این زنان و دختران که مورد قبول در خانواده ها نیستند در جاده ها از سوی برخی از مردان مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند:

 

” دختران که تکلیف روانی داشته و خانه ندارند در این قسمت یک نگرانی بسیار شدید وجود دارد همین دختران معصوم اند که مورد تجاوز قرار گرفته و بر روی جاده حمل میگیرند و بالاخره هیچ کس مسئولیت نمی گیرد، این مسئولیت بدون قید و شرط دولت است که باید حقوق شهروندی همه شهروند هایش را تامین بکند حالا این دختر وقتی خانه نداشته باشد و هیچ نهادی مسئولیت نمی گیرد به کجا باید برود. ”

 

خانم صبحرنگ میگوید چند قبل دختری که بیماری روانی داشته و مورد تجاوز جنسی قرار گرفته به دفتر ساحوی کمیسیون حقوق بشر در کندهار مراجعه کرده و آنان نا گزیر وی را به مرستون کابل معرفی کرده اند.

 

در این حال شرف الدین عظیمی متخصص روانشناسی عوامل اساسی بیماری های روانی نزد خانم ها را مشکلات فردی، خانواده گی و اجتماعی میخواند.

 

وزارت امور زنان با آنکه موجودیت زنان دچار به بیماری روانی را در جامعه تائید میکند میگوید تلاش های را برای رسیدگی به وضعیت آنان انجام داده است اما مسئولان این وزارت از نگهداری خانم های دچار به بیماری روانی شانه خالی میکند.

 

نازیه فیضی مسئول مرکز حمایوی زنان در این وزارت میگوید آنان تنها زنان را کمک میکنند که با خشونت روبرو میباشند ونگهداری این زنان در بین آنان مشکل ساز است.

 

در این حال جمعیت عالی افغانی سره میاشت در کابل از نگهداری هشتاد زن و دختری که بیماری روانی دارند در مرستون کابل خبرمیدهد.

 

میرام صداقت سخنگوی سره میاشت گفت: ” در هیچ واقعه جرمی، جنایی و یا تجاوز ما دخالت کرده نمیتوانیم برای اینکه محکمه وجود دارد و باید تصفیه شود حساب اش بعد ما میتوانیم در مرستون به عنوان یک فرد بی بضاعت و به عنوان کسی که مشکل روانی دارد جا بدهیم. ”

 

اما وی تاکید میکند که امکانات بیشتر از این را ندارند و تنها به خانم های که در حال حاضر در مرستون می باشند خدمات صحی و معیشتی عرضه میکنند.

 

خواستیم تا با شماری ازدختران و زنانیکه دچار بیماری روانی هستند درمرستون کابل به سر میرند صحبت نمائیم اما از سوی مسئولان درمرستون برای ما اجازه صحبت با آنان داده نشد.

 

هرچند کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان انتقاد دارد که هیچ ارگان درخصوص این زن ها مسئولیت نمیگیرد اما وزارت صحت عامه کشور میگوید شماری از زنان و دخترانی را که دچار بیماری روانی بودند، تداوی کرده و در این زمینه آمادگی دارد.

 

محمد اسماعیل کاووسی سخنگوی این وزارت درمورد گفت: ” اگر برای ما به شفاخانه های ما راجع شود وزارت صحت عامه مسئولیت اش است که این چنین خانم ها را اگر پای و از داشته باشد و یا نداشته باشد تحت تداوی و درمان قرار بدهد. ”

 

زنان قشر آسیب پذیر در افغانستان خوانده میشوند که همواره گزارشهای از برخورد های نامناسب و خشونت بار در برابر آنان از سوی خانواده ها و شماری از مردم و حتی مخالفان مسلح دولت به نشر رسیده است.

 

کمیسیون مستقل حقوق بیشر افغانستان میگوید، درصورت که به وضعیت زنان و دختران که دچار بیماری روانی هستند رسیدگی درست و به موقع صورت نگیرد، این موضوع به یک چالش جدی در کشور مبدل خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار