افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 14 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

مارجه هلمند در سرازیری سقوط

ولسوالی مارجه ولایت هلمند در آستانه سقوط به دست طالبان قرار دارد. رئیس شورای ولایتی و شماری از نماینده‌گان هلمند در شورای ملی نگران هستند که اگر کمک‌های بی‌درنگ به نیروهای امنیتی در مارجه نرسد، این ولسوالی نیز به دست طالبان خواهد افتاد، اما وزارت دفاع ملی حملات مخالفان مسلح دولت را در مارجه جدی و تشویش برانگیز نمی‌داند.

 

پس از سقوط ولسوالی خانشین هلمند به دست طالبان اکنون جنگجویان این گروه با اشغال بخش‌هایی از ولسوالی مارجه به مرکز این ولسوالی نزدیک شده‌اند.

 

محمد هاشم الکوزی سناتور هلمند گفت: “ولسوالی خانشین را طالبان گرفتند، مارجه در تهدید سقوط قرار دارد، گرم سیر زیر هدف است، هرگاه به وضعیت امنیتی توجه نشود هلمند به زودی گواه حمله‌های گسترده طالبان خواهد بود”.

 

محمد کریم اتل رئیس شورای ولایتی هلمند تصریح کرد: “ولسوالی مارجه در تهدید جدی قرار دارد، هرگاه به این ولسوالی کمک از راه هوا نرسد، مارجه در آینده نه چندان دور به دست مخالفان مسلح سقوط خواهد کرد”.

 

مادر یکی از سربازان که در ولسوالی مارجه هلمند می‌جنگد؛ ادعا می‌کند که پسرش از چند روز با سربازان دیگر در ولسوالی مارجه در محاصره مخالفان مسلح هستند و به هر دری که زده است وی را کمک نکرده‌اند.

 

مادر یکی از سربازان در ولایت هلمند اظهارداشت: ” پسرم با چند سرباز دیگر از چند روز در محاصره استند، برای آنان وعده شده است که کمک برای شان می رسد، اما تاکنون به آنان هیچ توجه ای نشده است. هوپیماهای ارتش و نیروهای هوایی برای چه است که به مشکل نیروها درمارجه رسیده گی نمی شود.

 

اما سخنگوی وزارت دفاع ملی می‌گوید که مخالفان مسلح در ولسوالی مارجه هلمند شکست خورده‌اند و وضعیت امنیتی در این ولسوالی دوباره بهبود یافته است.

 

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی افزود: “در مارجه هیچگونه مشکلی وجود ندارد، دیروز یک حمله مخالفان صورت گرفته بود، اما با شکست جدی روبرو شدند و همین لحظه در مارجه هیچ گونه مشکل امنیتی وجود ندارد و قابل نگرانی نیست”.

 

پس از سردشدن هوا جغرافیای جنگ افغانستان را نیز تغییر کرده است و طالبان بیشتر بر بخش‌های جنوب و شرق تمرکز کرده‌اند، در حال حاضر ولایت‌های ننگرهار هلمند گواه ناامنی‌های بسیار هستند، چنان که هفته پیش طالبان پس از نبرد سخت با نیروهای دولتی اداره ولسوالی خانشین هلمند را به دست گرفتند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار