افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 14 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

ایزدیار: معامله با پاکستان باید با تضمین باشد

آقای ایزدیار گفت که با در نظر داشت سیاست های قبلی پاکستان باید در هر نوع معامله با این کشور تضمین وجود داشته باشد.

 

در حالیکه مقامات حکومتی از دست یافتن به یک توافق سیاسی به هدف راه حل مشکلات افغانستان و منطقه سخن می زنند، اما مشرانو جرگه می گوید، حکومت باید در مذاکرات صلح با پاکستان از احتیاط کار گیرد.

 

محمد علم ایزدیار معاون اول مشرانو جرگه که ریاست جلسه روز گذشته را نیز بر عهده داشت گفت، با در نظر داشت سیاست های قبلی پاکستان باید در هر نوع معامله با این کشور تضمین وجود داشته باشد.

 

وی گفت:

” من امیدوار هستم که دولت افغانستان در قبال برخورد با پاکستان و مذاکره با پاکستان محتاط باشد و از گذشته ها درس بگیرد ما امیدوار هستیم که این بار آنها عمل نمایند گام های عملی بردارند و دولت افغانستان در این راستا ضمانت از آنها بگیرد ضمانت منطقوی ضمانت بین المللی از موارد است که دولت افغانستان روی آن توجه جدی نماید.”

 

این در حالیست که پاکستان تعهد سپرده است که در مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح همکاری می نماید و در برابر گروه های مخالف مسلح که با حکومت افغانستان حاضر به گفتگو نیستند، اقدام جدی می کند.

 

از سوی هم ریاست جمهوری افغانستان می گوید که امریکا نیز آماده همکاری در این راستا با افغانستان و پاکستان است.

 

رئیس جمهور غنی نیز روز جمعه گذشته در یک نشست خبری از توافق سیاسی میان کابل و اسلام آباد بگونه محتاطانه ابراز خوشبینی کرد.

 

در همین حال برخی از سناتوران، سخنان رئیس جمهور غنی را که در کنفرانس قلب آسیا بیان کرده بود مورد انتقاد قرار داده گفتند، آقای غنی سخنانش را بگونه واضح بیان نکرده است.

 

زلمی زابلی یک تن از این سناتوران می گوید، رئیس جمهور غنی باید در مذاکرات صلح منافع ملی را کاملاً در نظر بگیرد.

وی گفت:

” ما احترامانه از رئیس صاحب جمهور می خواهیم به صفت اولاد این وطن زیرا وی پدر معنوی است تا منافع ملی را در این مسئله در نظر بگیرد.”

 

این در حالیست که پاکستان همواره تعهد سپرده است که مذاکرات صلح به رهبری افغان ها را حمایت می نماید اما این کشور به تعهدات اش در این زمینه عمل نکرده است.

 

اعضای مشرانو جرگه می گویند، حکومت افغانستان باید تلاش کند تا فشارهای جهانی بالای پاکستان را بیشتر ساخته و این کشور را وادار کند تا این بار وعده هایش را عملی کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار