افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 13 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

بررسی قضیه فرود یک هواپیمای اماراتی در هرات در مجلس نماینده گان

مجلس نماینده‌گان دیروز وزرای امور خارجه و ترانسپورت و هوانوردی و نیز رئیس عمومی ترافیک هوایی را در پیوند با فرود یک هواپیمای اماراتی در میدان هوایی هرات فراخواند.

 

بعد از فرود این هواپیما رئیس جمهور غنی خشمگین شد و کار رئیس میدان هوایی هرات را به حالت تعلیق درآورد، اما وزیر ترانسپورت نشست و برخاست این هواپیما را قانونی می‌داند و می‌گوید که رئیس میدان هوایی هرات در این زمینه مقصر نیست.

 

محمدالله بتاش وزیر ترانسپورت و هوانوردی اظهارداشت: “بنیاد اظهارات سرپرست ریاست میدان هوایی هرات گر چه براساس هدایت مقام‌های مربوطه وظیفه آنان به حالت تعلیق درآمده است.

 

اگر چه من تقصیر آنان را در این کار نمی‌دانم چون اجازه پرواز از مرکز برایش داده شده بود و سرپرست میدان هوایی ناگذیر به عملی کردن است”.

 

وی می‌گوید که هنگامی که از رئیس جمهور برای بازداشت این هواپیما دستور گرفت؛ این هواپیما به قطر رسیده بود.

 

درهمین حال ناهید فرید عضو مجلس نماینده‌گان در این باره خاطرنشان کرد: “درست است که اجازه دادید؛ هواپیما فرود بیاید، اما وقتی دیدند که قضیه مشکوک است، چطور اجازه می‌دهید این چنین قضیه‌ای روی آن خاکستر انداخته شود و قضیه معلوم نشود. احساس وطن دوستی یک مدیر از همین کار معلوم می‌شود”.

 

این درحالی است که رئیس عمومی ترافیک هوایی درباره‌ی این هواپیما که ۱۰ موتر و در حدود یک تن مواد خوراک به این میدان هوایی پایین کرده است میگوید که نشست این هواپیما با حکومت هماهنگ شده بود.

 

کاپیتان حامد رئیس عمومی ترافیک هوایی کشور تصریح کرد: “پس از تقاضای آنان (هواپیمای عربی) به باربری آزاد از سوی اداره هوانوردی اجازه داده شده بود، اما در صورتی که محموله از اشیای غیرممنوع و یا وسایل شکار را با خود می داشت از سوی اداره هوا نوردی از آنان تفصیلات خواسته می‌شد”.

 

گفته شده است که پس از پیاده کردن ۱۰ موتر مدل سال و مقداری مواد خوراکی قرار بود؛ مقام‌های قطر به ولایت هرات سفر کنند، اما وزیر امور خارجه می‌گوید که هیچ دعوتی از مقام‌های قطری برای حضور در این ولایت نشده است.

 

صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه در این رابطه خاطرنشان کرد: “با کشور قطر روابط دیپلماتیک داریم، سفارت ما در آنجا فعال است و کار می‌کند. اما در این ارتباط با آمدن مهمان‌ها هیچ تقاضای برای ویزای آنان از سفارت افغانستان در دوحه نشده است و به هیچ کسی ویزا نداده‌ایم”.

 

ظاهر قدیر معاون نخست رئیس مجلس نماینده‌گان در نیز افزود: “امروز مسئولان امنیتی به خاطر وضاحت موضوع حضور ندارند و قرار وعده آنان حکومت به خاطر بررسی بیشتر هیأتی را تعیین کرده است. به همین خاطر بهتر خواهد بود تا بعد از بررسی دقیق هیأت حکومت هیأت مکلف هستند تا شورا را در جریان گذاشته و موضوع را رسما با ولسی جرگه شریک کنند”.

 

یک هواپیمای اماراتی در روز سوم ماه قوس در میدان هوایی هرات نشست و ۱۰ عراده موتر و یک و نیم تن مواد خوراکی در این میدان پایین کرد، نهادهای امنیتی این موترها و مواد خوراکی را قرنطین کرده اند.

 

پیش از این نیز بارها شیخ های عرب به ولایت هرات رفتهاند و به شکار پرندهگان کمیاب دست یازیدهاند، اما تاکنون روشن نشده است که این موترها از بهر چه کاری در ولایت هرات پایین شده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار