افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 12 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

افغانستان می‌خواهد تا ملامت کردن را خاتمه دهد

غنی گفت که افغانستان می‌خواهد تا ملامت کردن را خاتمه دهد و یک فضای اعتماد با پاکستان ایجاد کند. اما وی در ادامه گفت: “ما باید به محتاطانه امیدوار باشیم.”

 

رئیس جمهور اشرف غنی در یک نشست خبری به روز گذشته گفت که بزرگترین دستاورد نشست قلب آسیا این بود که بلاخره پاکستان توافق کرد تا بر در برابر گروه‌هایی که نمی‌خواهند سلاح خود را به زمین بگذارند اقدام کند.

 

وی گفت که افغانستان می‌خواهد تا ملامت کردن را خاتمه دهد و یک فضای اعتماد با پاکستان ایجاد کند. اما وی در ادامه گفت: “ما باید به محتاطانه امیدوار باشیم.”

 

وی بیان داشت که مسئله‌ی مبارزه با دهشت افگنی در نشست قلب آسیا از سوی هیئت افغانستان مطرح شد و این را واضح ساختند که قدم‌های عملی در این راستا باید برداشته شود.

 

در باره‌ی روابط کابل با اسلام آباد، وی گفت که روابط بر بنیاد اعتماد نه بل بر بنیاد منافع می‌باشد.

 

وی تصریح کرد: “ما باید یک سطح معتدل را در روابط خود با دیگر کشورها انتخاب کنیم.”

 

رئیس جمهور غنی اظهار داشت که در نشست قلب آسیا تلاش شد تا یک اجماع ایجاد شود و وعده‌ها عملی شوند.

 

وی ادامه داد: “ما تلاش داریم تا افغانستان را با وصل کردن آن به کشورهای منطقه واقعاً با قلب آسیا تبدیل کنیم. در حاشیه‌ی این نشست ما ملاقات‌هایی با رهبران جهان داشتیم.”

 

وی گفت که دهشت افگنی نه تنها تهدیدی برای افغانستان بل برای تمام منطقه و جهان می‌باشد و جامعه‌ی جهانی این را دید افغانستان را در باره‌ی پذیرفته است.

 

وی بیان داشت که جهان می‌داند که افغانستان دهشت افگنان را تمویل و تربیه نکرده و پرورش نداده است.

 

وی اضافه کرد: “افغان‌ها از قدرت‌های جهان می‌خواهند تا با افغانستا کار کنند و برای حل مشکلات راه حل پیدا کنند. ما می‌خواهیم مشکل مداخله در امور افغان‌ها را حل کنیم.”

 

در باره‌ی گفت‌وگوهای صلح با طالبان، وی گفت: “ما کسانی را که صلح می‌خواهند می‌پذیریم اما با کسانی که برای دیگران کار می‌کنند مبارزه خواهیم کرد. این پیام روشن ماست.”

 

وی تصریح کرد که این مسئله در نشست قلب آسیا برجسته ساخته شد که افغانستان صلح دوامدار، عادلانه و با عزت می‌خواهد.

 

در پاسخ به یک پرسش وی گفت: “طالبان از گروه‌های مختلف تشکیل شده اند. حالا وقت آن است تا این گروه صلح را به آغوش گیرد. این کار سال‌ها را نه بل هفته‌ها را در برخواهد گرفت.”

 

وی گفت که امریکا و چین تعهد کرده اند تا صلح در افغانستان به گونه‌ی دوامدار حمایت کنند.

 

وی اضافه کرد: “همان‌طوری که در اسلام آباد به آن اشاره کردم، یک بار دیگر از نیروهای امنیتی برای شجاعت و پایداری شان تشکر می‌کنم.”

 

وی در ادامه گفت: “می‌خواهیم از دوستان واقعی خود تشکری کنیم که ما را در چارچوب ناتو حمایت کردند.”

 

در همین حال وی گفت که کار بالای پروژه‌ی تاپی به زودی آغاز خواهد شد.

 

وی گفت که سال گذشته پُر از مشکلات فراوان بود و افغان‌ها قربانی‌های زیادی دادند.

 

وی بیان داشت که هیچ کشوری به اندازه‌ی افغانستان برای اسلام قربانی نداده است از همین رو مردم کشور انکشاف و پیشرفت می‌خواهند.

 

رئیس جمهور غنی تصریح کرد: “ما از هفت مرحله گذشتیم. هدف اساسی ما این است که چیزی که امسال اتفاق افتاد در سال آینده اتفاق نیافتد.”

 

وی همچنان اعتماد و احترامی که برای هیئت افغانی و رئیس جمهور داده شد تنها برای آن‌ها نه بل برای قربانیان نیروهای امنیتی افغان بود.

 

در پاسخ به پرسشی در باره‌ی کناره‌گیری رحمت الله نبیل رئیس عمومی امنیت ملی، وی گفت که کناره‌گیری نبیل یک روند معمولی بوده و این یک پدیده‌ی معمول در نظام می‌باشد.

 

وی ادعاها را در باره‌ی کناره‌گیری رحمت الله نبیل رد کرده گفت که ریاست عمومی امنیت ملی یک نهاد غیر سیاسی‌ست و وی از آن به گونه‌ی سیاسی استفاده نکرده است.

 

وی یاد آوری کرد که قربانی‌های افغان‌ها و حاکمیت افغانستان نباید زیر سوال برده شود.

 

وی بیان داشت که دشمن اصلی افغانستان فقر است.

 

رئیس جمهور غنی در خاتمه گفت: “از هر جوان که بپرسی کار اقتصاد خوب می‌خواهد.”

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار