افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 12 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

آرامشی که دیگر برنخواهد گشت!/ سایه ترس بر سر اروپا

«آندری ایوانوف» کارشناس ارشد روس در مسائل اروپا در گفتگوی اختصاصی با وب‌سایت خبری «سو پرسا» در تحلیل حوادث اخیر فرانسه تصریح کرد کشورهای اروپایی همچنان در تب و لرز حملات احتمالی گروه تروریستی داعش بسر می‌برند. حضور سرویس‌های امنیتی و پلیس بسیاری از این کشورها در خیابان‌ها نشان از وضعیت فوق‌العاده دارد. در راستای برقراری امنیت داخلی، امور حمل‌ونقل به‌ویژه حمل‌ونقل هوایی ضمن تشدید تدابیر امنیتی دستخوش تغییر شدند. اما آیا در وضعیت ترس و اضطراب می‌توان با آرامش زندگی کرد؟

 

ایوانوف افزود: «هفت حمله تروریستی در پاریس آن‌هم در یک‌شب، از منظر روانشناسی شوکی تأثیرگذار نه‌تنها برای فرانسوی‌ها، بلکه برای کل اروپا بود. پیش‌بینی هکرهای موسوم به “آنونیموس” در مورد حملات آتی داعش نیز ترس را در شهروندان اروپایی دوچندان کرد. حملات تروریستی داعش ممکن است هرلحظه در اماکن عمومی به‌ویژه مکان‌های شلوغ من‌جمله مترو، میدان هوایی و ورزشگاه‌ها و غیره صورت گیرد. اوضاع در پاریس به‌شدت امنیتی شده و مثل‌اینکه مقامات فرانسه فراموش کردند که کشورشان زمانی مرکز توریستی جهان بود و سالانه گردشگران زیادی برای تفریح به فرانسه می‌آمدند. اما اکنون شرایط تغییر کرده است مربوط به گذشته بسیار نزدیک بوده است و هرگز شرایط به آن دوران برنمی‌گردد. گویی فرانسه خود نیز به سرنوشت کشورهای آفریقا دچار شده است مگر در آنجا (آفریقا) ثبات و امنیت وجود دارد؟!»

 

وی در ادامه می‌گوید: «جهان مرفه و امن اروپا رو به افول است و این زوال از مدت‌هاست که شروع‌شده اما اروپایی‌ها متوجه گذر آن نشدند. حملات تروریستی پاریس حس ناامنی و ناتوانی کامل در اروپایی‌ها ایجاد کرد، چراکه در مقابل کل اروپا، سازمان تروریستی داعش قرار دارد همان‌طور که از اسمش پیداست داعش تنها یک سازمان است نه یک کشور! حملات تروریستی پاریس ناگفته‌های زیادی دارد اروپایی‌ها اکنون معنای “در معرض خطر تروریسم بودن” را به‌خوبی درک می‌کنند و درواقع هریک از آن‌ها مانند مردم خاورمیانه و آفریقا و دیگر کشورها اکنون در معرض مستقیم حملات تروریستی هستند و هرلحظه ممکن است یک تروریست کمربند انتحاری خود را باز کند.»

 

ایوانوف ادامه داد: «بنابراین تروریست‌ها در تدارک حملات جدید هستند و ما میزان آمادگی و هماهنگی آن‌ها را در حملات زنجیره‌ای پاریس مشاهده کردیم. ازاین‌رو اگر اروپایی‌ها در مقابله با تروریسم باهم متحد نشوند آن‌ها همراه با تمدن اروپایی نابود خواهند شد، چراکه تروریست‌ها دشمن اصلی خود را غرب می‌دانند این در حالی است که غرب و امریکا شاکله اولیه تروریسم را به وجود آوردند. به نظر می‌رسد تروریست‌ها، کشورهای اروپایی را یکی پس از دیگری مورد آماج حملات تروریستی خود قرار دهند و به‌احتمال‌زیاد کشور بعدی آلمان باشد. مهم‌ترین ابزاری که در این شرایط خاص اروپا به آن نیازمند است “زمان” است. کشورهای خاورمیانه و آفریقا سال‌ها است که با تروریسم می‌جنگند اما هنوز هم موفق به ریشه‌کن کردن این پدیده نشدند و بدیهی است که غرب نیز در کوتاه‌مدت موفق نخواهد شد آن را خنثی کند زیرا از قبل برای مقابله با آن آماده نشده بود و تصور نمی‌کرد که پدیده تروریسم دامن‌گیر خودشان نیز شود.»

 

به گفته وی، سرکوب کردن تروریسم کار ساده‌ای نیست و در وهله اول هماهنگی کل قاره اروپا را می‌طلبد اما آنچه که از اهمیت شایانی برخوردار است ریشه‌کن کردن تروریسم در جایگاه خود یعنی خاورمیانه و آفریقا است.

 

قطع دریچه‌های مالی، منع شدید فروش هر نوع تسلیحات به گروه‌های تروریستی و در پی آن تحریم کشورهای حامی تروریسم و احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی دیگر کشورها از مهم‌ترین اقدامات جلوگیری از زاییده شدن و رشد تروریسم است.

 

اما کشورهای عربستان سعودی، قطر و ترکیه باوجود حمایت علنی از تروریست‌های داعش با هیچ‌گونه مجازات بین‌المللی موجه نشدند و حتی تذکر نیز از سوی قدرت‌های جهانی دریافت نکردند. بنابراین اگر غرب فکر می‌کند می‌تواند تروریسم را در اروپا از بین ببرد در اشتباه است. ممکن است به‌طور موقت حملات را متوقف کند اما هیچ تضمینی برای حملات تروریستی بعدی وجود نخواهد داشت. طبیعتاً برای ریشه‌کن کردن یک بیماری ابتدا باید به علل پیدایش آن پی برد و سپس برای از بین بردن علل آن باید اقدام کرد تنها در این صورت است که بیماری تداوی خواهد شد. تروریسم نیز یک بیماری است اما از نوعی مسری و خطرناک. پس باید از هرگونه اقدام و حرکتی که به گسترش آن کمک می‌کند جلوگیری کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار