افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 12 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

از لوله‌های نفتی تا لوله‌های تفنگ داعش

اسناد و شواهد متعددی از سوی رسانه‌ها، مراکز مطالعاتی و روزنامه‌نگاران درباره نقش اتباع و مقامات ترکیه در قاچاق نفت از سوی داعش به خاک این کشور نشر شده است و داستان قاچاق نفت از سوی داعش به خاک ترکیه گرچه موضوع جدیدی نیست اما پس از آنکه رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در واکنش به ادعای روسیه مبنی بر اینکه آنکارا از گروه تروریستی داعش نفت می خرد، اعلام کرد در صورت اثبات این موضوع از مقام خود استعفا می کند، مورد توجه رسانه‌ها و کشورها قرار گرفت.

 

متعاقب این موضعگیری اردوغان، روسیه با انتشار تصاویر و اسنادی بر شدت اختلافات با ترکیه در پی سرنگونی یک جت جنگنده روسی افزود و پس از آن شماری از رسانه‌ها اقدام به انتشار گزارشهایی در حمایت از ادعای مسکو کردند.

در واقع حجم گزارشها و اسناد نشر شده از سوی رسانه‌ها و پژوهشکده‌ها درباره قاچاق نفت به ترکیه به حدی بود که بسیاری از کارشناسان تاکید کردند که اردوغان اگر هم استعفا نکند می بایست برای سرکوب شبکه‌ وسیعی که در قاچاق نفت به خاک ترکیه دست دارد، اقدامی عاجل کند و کوتاهی دولت وی در جلوگیری از فعالیتهای این شبکه بدین معنی است که آنکارا از داعش و اقدامات آن حمایت می کند و در بحبوحه انتشار گزارشهای درباره مسیرها و شیوه‌های قاچاق نفت از سوی داعش به خاک ترکیه، اسناد و شواهدی درباره نقش رژیم صهیونیستی به حیث یکی از خریداران اصلی نفت قاچاچ شده به ترکیه و حمل آن از بنادر ترکیه به سرزمین‌های اشغالی نشر شد. نگاهی به تعدادی از گزارشهای نشر شده از سوی رسانه‌های مختلف مهر تاییدی است بر این واقعیت که قاچاق نفت از سوریه و عراق به ترکیه با آگاهی کامل مقامات و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی این کشور صورت گرفته و فروش نفت به شاهرگ ادامه حیات گروه تروریستی داعش و تداوم کشتارها و بمبگذاری‌ها و به خاک و خون کشیده شدن انسانهای بیگناه تبدیل شده است.

 

روزنامه گاردین انگلیس در تابستان گزارش داده بود که نیروهای ویژه امریکا در ماه می حمله‌ای را علیه مجموعه تحت کنترول یکی از رهبران داعش در شرق سوریه ترتیب دادند که با توجه به دستور مقامات مافوق، این حمله به اطلاع همسایگان نرسید. هدف این حمله که نخستین حمله در نوع خود از زمان بازگشت جتهای امریکایی به آسمان عراق در ماه اوت گذشته محسوب می شد، یک مقام داعش به نام «ابوسیاف» بود که مسئولیت قاچاق نفت را بر عهده داشت. این فرد برای رده‌های بالایی داعش تقریبا ناشناخته بود اما برعکس در ترکیه فردی شناخته شده به شمار می‌رفت.

 

به نوشته این روزنامه، این تبعه تونسی از اواسط سال 2013 مسئول قاچاق نفت از میدانهای نفتی شرق سوریه بوده است که گروه داعش در آن مقطع، کنترول آنها را به دست گرفته بود و بازار سیاه نفت سریعا به مجرای اصلی درآمدهای داعش تبدیل شده و خریداران ترکیه مشتریان اصلی این بازار بودند.

 

در پی این حمله نیروهای امریکایی که به کشته شدن ابوسیاف منجر شد، تردیدهایی درباره وجود اتحادی اعلام نشده بین داعش و ترکیه فرونی یافت و یک مقام ارشد غربی آشنا با اطلاعات جمع‌آوری شده از مجموعه تحت امر ابوسیاف اعلام کرد که تعاملات مستقیم بین مقامات ترک و اعضای رده بالای داعش «اکنون غیرقابل انکار است.»

 

شبکه خبری ای‌بی‌سی استرالیا نیز در دوم دسامبر اعلام کرد که “علی ادیبوگلوآن” یکی از اعضای حزب مخالف در پارلمان ترکیه در ژوئن 2014 مدعی شد که داعش محموله‌های نفتی به ارزش 800 ملیون دالر از سوریه و عراق به ترکیه قاچاق کرده است.»

 

وی با اشاره به میدانهای نفتی در رومالیا در شرق سوریه و دیگر میدانهای نفتی نزدیک شهر موصل عراق اعلام کرد که داعش با «جاگذاری لوله‌هایی به دنبال انتقال نفت به ترکیه و مذاکره درباره مبلغ است.» بر اساس گزارش این شبکه تلویزیونی «همکاری ترکیه با هزاران فرد دارای چنین ذهنیتی بشدت خطرناک است.»

 

این در حالی است که خطوط لوله مشابه‌ای در مناطق سرحدی ترکیه نظیر کیلیس، اورفا و گازیانتپ وجود دارد و بر اساس گزارشها داعش نفت را با نازل‌ترین قیمت از پالایشگاه‌ها گرفته و با اعمال فشار بر مسئولان پالایشگاه‌ها، نفت را در پالایشگاه‌های نزدیک به سرحد ترکیه، تصفیه کرده و پس از آن از طریق ترکیه محموله‌های نفت را به فروش می رسانند.

 

سایت تحلیلی-خبری گلوبال ریسرچ نیز به نقل از یک عضو پیشین پارلمان عراق، این گزارشها را تایید کرده و به نقل از وی می نویسد: «طی 8 ماه گذشته، داعش محموله‌های نفتی به ارزش 800 ملیون دالر را در بازار سیاه ترکیه به فروش رسانده است. این محموله‌های نفتی متعلق به سوریه و عراق هستند و با نفتکشهایی از عراق و سوریه و با گذر از سرحد وارد ترکیه شده و به فروش می رسند… دستکم 50 درصد کمتر از قیمت در بازارهای جهانی.»

 

بر این اساس، هر بشکه نفت به قیمتی حدود 21 تا 22 دالر به فروش می رسند و نفت خامی که از این طریق وارد ترکیه می شوند در خاک ترکیه تصفیه شده و در بازار این کشور در اختیار مشتریان متقاضی قرار می گیرند یا به جیهان و از طریق خطوط لوله به بندری در دریای مدیترانه منتقل شده و در بازارهای جهانی به فروش می رسند. به نوشته این سایت، «پول و دالرهایی که از طریق فروش نفت سوریه وعراق در بازار سیاه ترکیه به فروش می رسند نظیر اکسیژن مورد نیاز داعش و عملیات آن است و اگر این اکسیژن قطع شود داعش خفه می شود.»

 

این نماینده پیشین عراقی در عین حال گفت که «هیچ تردیدی نیست که دولت ترکیه درباره سازوکارهای مرتبط با قاچاق نفت اگاهی دارد. بازرگانان و دلالان زیر نظر و نظارت سازمان جاسوسی و دستگاه امنیتی ترکیه در حال خرید نفت در بازار سیاه هستند.»

 

تحلیل آماری صورت گرفته از سوی «جرج کیورک تسوغلو» استاد مدعو و داکتر «الک کوتروبیس» استاد پوهنتون گرینویچ لندن حکایت از آن دارد که «به نظر می رسد هر زمان که داعش در منطقه‌ای که دارای ذخایر نفت است، در حال نبرد است، صادرات 13 فراورده از پالایشگاه دولتی ترکیه در جیهان تشدید می شود. این امر به افزایش بی‌رویه قاچاق نفت خام با هدف دستیابی سریع به منابع مالی بیشتر که برای تهیه مهمات و تجهیزات مورد نیاز این گروه بشدت مورد نیاز است، مرتبط است.»

 

در عین حال نشریه دیلی نیوز کردستان در ماه مارس طی گزارشی نوشته است: «صادق الحسینی رییس کمیته امنیتی شهر دیاله عراق می گوید که مجموعه تحت امر وی چندین نفتکش ترکیه را متوقف کرده اند که تلاش می کردند نفت داعش را از ولایت صلاحدین خارج کنند.»

 

سایت «بازفید» امریکا نیز سال گذشت میلادی در گزارشی می نویسد که «دیگر منابع درگیر در قاچاق نفت سوریه به ترکیه اعلام کردند که قاچاق نفت در ابعاد گسترده‌ای در امتداد سرحد ادامه دارد. اعتراف قاچاقچیان و بازرگانی که در قاچاق نفت دست داشته اند، پشت پرده تجارتی را برملا می کند که داعش را به ثروتمندترین افراط‌گرایان جهان تبدیل کرده است. یکی از دلالان درگیر در قاچاق نفت که نامش اعلام نشده تصریح می کند که داعش در گذشته، حال و آینده در قاچاق نفت به ترکیه دست داشته و خواهد داشت و قوای سرحدی ترکیه چشم خود را بر این اقدامات می بندند.»

 

تصاویر هوایی که روسیه تهیه کرده کاروان بزر گی از نفتکشهایی را نشان می دهد که در حال خروج از منطقه نفت‌خیز تحت کنترول داعش در سوریه به داخل ترکیه هستند و این در حالی است که جنرال وسلی کلارک قومندان پیشین ناتو هفته گذشته در مصاحبه‌ای اعلام کرد که «کسی در حالی خرید نفتی است که داعش فروشنده آن است، این نفت راهی جایی می شود و برای من مشخص است که این نفت احتمالا وارد ترکیه می شود…»

 

در کنار این اسناد و شواهد مرکز مطالعات حقوق بشر پوهنتون کلمبیای امریکا نیز در تحقیقی در 30 نوامبر 2015 تصریح می کند: «روزنامه نیویورک تایمز در 13 سپتامبر 2014 در گزارشی به تلاشهای دولت امریکا برای اعمال فشار بر ترکیه به منظور سرکوب شبکه گسترده فروش نفت داعش اشاره می کند. جیمز فیلیپس یک تحلیلگر ارشد در بنیاد هریتیج استدلال می کند که ترکیه تلاشی برای سرکوب کامل شبکه فروش نفت داعش نمی کند چرا که از نفت ارزان بهره‌مند می شود و حتی این احتمال وجود دارد که شماری از اتباع ترک و مقامات دولتی از این تجارت بهره‌مند شوند.»

 

«فهیم تاشتکین» یک روزنامه‌نگارطی مقاله‌ای در 13 سپتامبر 2014 در روزنامه رادیکال درباره خطوط نفتی غیرقانونی می نویسد که نفت را از سوریه به شهرهای سرحدی ترکیه منتقل می کنند. این نفت به قیمتی کمتر از 1.25 لیر در هر لیتر به فروش می رسد. وی تصریح می‌کند که بسیاری از این خطوط لوله غیرقانونی پس از آنکه برای 3 سال فعال بود، جمع‌آوری شدند.

 

از سویی شبکه تلویزیونی «اودا»(Oda TV) ترکیه و دیوید کوهن یک مقام وزارت دادگستری امریکا در گزارشهای جداگانه تاکید دارند که شماری از اتباع ترکیه به حیث دلال به فروش نفت داعش در ترکیه کمک می کنند و یک نماینده آلمانی از حزب سبز در 14 اکتبر 2014 ترکیه را متهم کرد که اجازه حمل و نقل تسلیحات به مقصد داعش و در عین حال فروش نفت را در خاک خود را می دهد.

 

سایت خبری-تحلیلی «زیرو هدج» که به تحلیل بازارهای مالی و اقتصادی می پردازد، شواهدی را جمع‌آوری کرده که حکایت از آن دارد رهبران ترک به عمد در در قاچاق نفت داعش به خاک ترکیه و از آنجا به مدیترانه دست دارند و از مسیرهای مشابهی استفاده می کنند که برای قاچاق نفت ترکیه استفاده می کردند.

 

صرفنظر از اسناد فوق که به دست داشتن ترکیه در خرید نفت سوریه اشاره دارد، سایت گلوبال ریسرچ به گزارشهای متعددی اشاره می کند که رژیم صهیونیستی را از جمله خریداران کلان نفت قاچاق شده از سوی داعش نامیده است. بر اساس این گزارشها، نفت داعش از خاک ترکیه به سرزمینهای اشغالی قاچاق می شود.

 

بر این اساس، مطبوعات اقتصادی رژیم صهیونیستی به نقل از منابع مختلف گزارش داده اند که تل آویو مشتری اصلی نفت داعش است: « براساس گزارش رسانه‌های عرب و روسی قاچاقچیان کرد و ترک در حال حمل و نقل نفت از مناطق تحت کنترول داعش در سوریه و عراق و فروش آن به اسراییل هستند. حدود 20 هزار تا 40 هزار بشکه نفت روزانه در منطقه تحت کنترول داعش تولید می شود که روزانه 1 تا 1.5 ملیون دالر برای این سازمان تروریستی سودآوری دارد.»

 

به نوشته گلوبال ریسرچ، نفت استخراج شده از میدان نفتی دیر الزور سوریه و دو میدان نفتی در عراق به شهر کردنشین زاخو در منطقه‌ای نزدیک سرحدات سوریه، عراق، ترکیه حمل می شوند. دلالان اسراییلی و ترک به این شهر آمده و پس از توافق بر سر قیمت، نفت به شهر سیلوپ ترکیه قاچاق می شود و به قیمت 15 تا 18 دالر در هر بشکه به یک دلال اسراییلی حدودا 50 ساله به نام داکتر فرید که دارای تابعیتی یونانی-اسراییلی است، فروخته می شود(نفت خام برنت در حال حاضر به قیمت 41 تا 45 دالر به اسراییل فروخته می شود). این دلال اسراییلی نفت خریداری شده را از طریق چند بندر ترکیه بارگیری کرده و به دیگر بنادر حمل می کند و اسراییل در میان مقصدهای اصلی این دلال قرار دارد.»

 

از سویی، روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز در ماه اوت سال جاری گزارش داد که «اسراییل 75 درصد نفت مورد نیاز خود را از کردستان عراق تامین می کند و بیش از یک سوم نفت صادراتی از طریق بندر جیهان راهی اسراییل می شود». این روزنامه بندر جیهان را «دروازه احتمالی برای قاچاق نفت خام داعش» توصیف کرد.

 

اسناد و مدارکی که در بالا مورد اشاره قرار گرفت، نمونه‌های محدودی از انبوه اسنادی است که درباره دست داشتن مقامات ترک در قاچاق نفت از سوریه و عراق به خاک ترکیه نشر شده و ترکیه در عین حال که از نفت ارزان برخوردار می‌شود، زمینه ادامه حیات گروه تروریستی داعش را در سوریه و عراق فراهم می کند. غرب در حالی بر طبل جنگ با ادعای سرکوبی داعش در سوریه می کوبد که یکی از متحدان آن به طور آشکار در تامین منابع مالی مورد نیاز داعش برای خرید سلاح(از کشورهایی که داعیه سرکوبی آن را دارند) دست دارد و دست مقامات ترک به خون بیگناهانی آلوده است که سلاحهایی که برای به خاک و خون کشیده شدن آنها به کار گرفته می شود، با پول حاصل از فروش نفت تهیه می شود که ترکیه خریدار اصلی آن است. حال باید دید اردوغان در مواجهه با این تعداد سند و مدرک مبنی بر داشتن دولتش در خرید نفت قاچاق از قدرت کناره گیری می کند یا خیر؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار