افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 11 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

قبول استعفای رحمت الله نبیل از سوی رییس جمهور

رییس جمهور اشرف غنی روز گذشته استعفای رحمت الله نبیل، رییس عمومی امنیت ملی افغانستان را پذیرفت.

 

ریاست جمهوری درخبرنامۀ گفته است که آقای نبیل روز گذشته استعفانامۀ خود را برای رییس جمهور افغانستان برای منظوری ارایه داشت.

 

خبرنامه می افزاید که باوجود آنکه رییس جمهور طرفدار آمدن تغییرات در رهبری این نهاد امنیتی در این شرایط جنگی نبود، اما به خواست آقای نبیل احترام گذاشته آنرا منظور کرده است.

 

 

آقای نبیل در نامه یی که به رییس جمهور فرستاده است در باره علت های کناره گیری اش گفته است که در چند ماه اخیر با برخی از سیاست ها موافق نبوده است و وضعیتی بر او تحمیل شد که زمینه های کار بر وی محدود شود و فضای اعتماد کاری به علت های گونه گون بسیار تاریک گردید.

 

در این نامه آمده است که رییس جمهور بارها از وی خواسته بود تا از مقامش کناره گیری کند.

 

آقای نبیل پس از نشست قلب آسیا در اسلام آباد در صفحه فیس بوکش از رییس جمهور انتقاد کرده است و عامل کشتار مردم افغانستان را سازمان استخبارات نظامی پاکستان گفته است.

 

“یا مولا دلم تنگ آمده، شیشهء دلم ای خدا زیر سنگ آمده…” شاید این شعر به گوش بسیاری ها آشنا باشد اما اکنون این بخشی از نبشته رییس عمومی امنیت ملی است که یک روز پیش از کناره گیری اش در صفحه فیس بوک اش در واکنش به گفته های نخست وزیر پاکستان و سفر رییس جمهور غنی به اسلام آباد گذاشته است.

 

آقای نبیل نگاشته است که ” کجا شد تاریخ ۵۰۰۰ ساله مان که در برابر کشوری با تاریخ ۶۰ ساله زانو زدیم؟

 

آقای نبیل نگاشته است در هنگامی که نخست وزیر پاکستان دشمن افغانستان را دشمن پاکستان گفت، شهروندان افغانستان در فامیلی های میدان هوایی کندهار، ولسوالی خانشین ولایت هلمند، تخار و بدخشان کشته می شدند و کم از کم یک هزار لیتر خون غیر نظامیان بر زمین ریختانده شدند. اما همان کسی که در نشست با ما حضور داشت و به نام طالبان از کامپیوترهای دفترش یعنی “آی، اس، آی” از کویته اعلام کردند که این افتخار را طالبان آفریدند، اما ما با شلیک ۲۱ توپ هوایی به اندازۀ هراسیدیم و یا هم ذوق زده شدیم که پذیرفتیم.”

 

آقای نبیل همچنان از این که عضو هیئت این سفر نبوده است، ابراز خرسندی کرده است.

 

اما علت استعفای آقای نبیل و پیامدهای آن چه بوده می تواند؟

 

شکریه بارکزی عضو پیشین مجلس گفت:” من فکر می کنم که در بخش امنیتی این یک ضایعه است و حکومت افغانستان نباید بر بنیاد سیاست های خارجی کشورهای دیگر تصمیم های مهم را بگیرد.”

 

آقای نبیل در نامه استعفا اش از پاکستان همچون کشور “مغرض” یاد کرده است و گفته است که مداخله های صریح پاکستان سبب نا امنی شدید در افغانستان شده است.

 

عزیز رفیعی رییس مجتمع جامعه مدنی گفت:” به نظر من در میان حکومت یک دید واقعی از دوست و دشمن وجود ندارد و این کار در درازمدت به افغانستان بسیار مشکل آفرین خواهد بود.”

 

آقای نبیل در نامه یی که به رییس جمهور فرستاده است در باره علت های کناره گیری اش گفته است که در چند ماه اخیر با برخی از سیاست ها هم نظر نبوده است و شرایط به گونه یی بر وی تحمیل شد که زمینه های کار بر وی محدود شود.

 

در این نامه همچنان آمده است که رییس جمهور پیش از این بارها از وی به گونه شفاهی خواسته بود تا از مقام اش کناره گیری کند.

 

بسیاری ها با در نظر داشت اوضاع بد امنیتی استعفای رییس عمومی امنیت ملی را به امنیت کشور زیان آفرین می دانند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار