افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 11 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

حکومت باید برای جلوگیری فرار افغان ها از کشور زمینه کار را فراهم کند

شماری از فعالان جامعه مدنی اینجا در شهر جلال آباد گرد آمده اند و از افزایش روز افزون فرار افغان ها از کشور نگرانی میکنند.

 

فعالان جامعه مدنی حوزه شرق روز گذشته در یک گردهمائی در شهر جلال آباد با ابراز این مطلب میگویند که حکومت باید برای جلوگیری فرار افغان ها از کشور زمینه کار را فراهم کنند.

 

شرکت کننده گان این گردهمائی از حکومت میخواهند تا جلو قاچاق انسان ها را بگیرند.

 

در همین حال مقام های محلی ننگرهار میگویند که مقام های امنیتی این ولایت می کوشند تا جلو قاچاق انسان را بگیرند.

 

فعالان جامعه مدنی میگویند که اگر حکومت فرصت های شغلی را در کشور فراهم کنند شاید افغان ها به ویژه جوانان دیگر به بیرون از کشور برای کار نروند.

 

شرکت کننده گان از حکومت میخواهند تا در کار جلوگیری از قاچاق انسان ها بی پروایی نکنند.

 

لطیف مل فعال جامعه مدنی ننگرهار گفت: “یک از مشکلات عمده مردم این است که مردم هیچ به آینده افغانستان باور ندارد و کسی سرمایه گذاری نمی کند و بیکاری زیاد میشود از همین رو فرار جوان از کشور افزایش یافته است.”

 

انور سلطانی فعال جامعه مدنی ننگرهار گفت: ” نیروهای امنیتی چرس را می گیرد اما چرا قاچاقبر انسان را نمی گیرد ما از آنان میخواهیم تا برای جلوگیری از فرار جوان و نیز جلوگیری ازتلفات آنان باید قاچاقبران گرفتار شوند به پنجه قانون سپرده شوند.”

 

اما مقام های محلی ننگرهار می گویند که آنان در همکاری با نهادهای امنیتی می کوشند تا جلو قاچاق انسان ها را بگیرند سخنگوی والی ننگرهار میگوید که تاکنون چندین قاچاقبر گرفتار شده اند.

 

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار می گوید: ” در ننگرهار برخی از نهادهایی خصوصی به فعالیت آغاز کرده بودند و این نهادها جوانان را در بدل پول به اروپا انتقال میدادند، اما نیروهای امنیتی این ولایت این نهاد ها را از میان ملغا اعلان کردند و نیز چندین قاچاقبر را گرفتار کرده اند.”

 

این نگرانی ها در حالی ابراز میشوند که در یک سال اخیر شهروندان کشور با فروش همه دار و ندار شان راهی اروپا میشوند بربنیاد آمار های حکومت افغانستان از آغاز امسال تاکنون بیش از یک صدو پنجاه هزار افغان کشور شان را به قصد اروپا ترک کرده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار