افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 11 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

کابل گفتگوهای صلح را با طالبان ازسرمی گیرد

منابع آگاه در نشست قلب آسیا می گویند که تا نزدیک به دو هفته دیگر روند صلح افغانستان زیر نظارت جامعه جهانی از سر گرفته خواهد شد.

 

مقام های پاکستانی پس ازبرگزاری نشست قلب آسیا دراسلام آباد اعلام کردند که کابل پذیرفته است تا گفتگوهای صلح را با طالبان و با کمک پاکستان ازسرگیرد.

 

این اعلام ، نتیجه گفتگوهای دوجانبه، سه جانبه، و چهارجانبه در اسلام آباد بود که در آنها نواز شریف نخست وزیرپاکستان، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، و مقام های بلند پایه چین و ایالات متحده سهم داشتند.

 

این در حالیست که ساعت ها پیش از گشایش این نشست در اسلام آباد، هراس افگنان با حمله بر میدان هوایی کندهار، ولسوالی خانشین هلمند و چندین بخش دیگر کشور دست به کشتار مردم زدند.

 

نهادهای امنیتی افغانستان می گویند که در کنار تلاش های صلح، نبرد را در برابر هراس افگنان قطع نخواهند کرد.

 

منابع آگاه در نشست قلب آسیا می گویند که تا نزدیک به دو هفته دیگر روند صلح افغانستان زیر نظارت جامعه جهانی از سر گرفته خواهد شد.

 

از این رو رییس جمهور غنی در کنار دیگر دیدارهایش در نشست قلب آسیا در پاکستان تا دو بار با راحیل شریف رییس ستاد ارتش پاکستان دیدار کرده است و با وی درباره حاضر ساختن مخالفان مسلح دولت به دور میز گفتگوهای صلح گفتگو کرده است.

 

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان گفت:” ما امیدوار هستیم که این تلاش ها نتیجه خواهند داد. ما تا هفته های آینده گواهی حرکت های مثبتی خواهیم بود. این کار به زمان نیاز دارد، اما ما امیدواریم که هرچه زودتر انجام شود.”

 

در همین حال پاکستان ادعا دارد که یکی از مشکلات هراس افگنی در پاکستان و افغانستان مهاجرت های غیر قانونی میان دو کشور است با وجودی که رییس جمهور بی جا شده گان وزیرستان جنوبی را در افغانستان شهروندان پاکستانی گفته دفتر مطبوعاتی حامد کرزی این افراد را افغان می داند و این صحبت غنی را رد می کند.

 

سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی و امور خارجی نخست وزیر پاکستان گفت:”همکاران قلب آسیا پشتیبانی شان را در پیشبرد گفتگوهای صلح به رهبری افغانان برای دستیابی به صلح اعلام کردند. ما همچنان به توافق رسیدیم که پناهجویان افغان باید با افتخار به خانه هایشان برگردندو نیز جامعه جهانی در جا به جایی این پناهجویان در کشورشان باید کنک کند.”

 

اما چرا پیش از هر گفتگوی صلح در بخش های گونه گون کشور خون ریزی ها افزایش می یابند، مانند اینبار که حمله های مرگبار در فامیلی های میدان هوایی کندهار، خانشین هلمند و شمال کشور نظامی و غیر نظامی زیادی را به خاک و خون کشیدند.

با این وجود سفیر اتحادیه اروپا در کابل گفته است که در نشست قلب آسیا از نقش زنان در روند صلح یادی نشده است.

 

دور نخست گفتگوهای صلح با طالبان در مری پاکستان راه اندازی شد که در آن در کنار نماینده گان طالبان و شبکه حقانی نماینده گان امریکا، چین افغانستان و پاکستان شرکت داشتند. اما افشای مرگ ملا محمد عمر این گفتگوها را بی نتیجه گذاشت و رهبر تازه طالبان نیز به جای صحبت صلح بر تبل جنگ کوبید و اختلاف هایی در میان این گروه نیز ایجاد شدند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار