افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

ادامه درگیری ها در ولایت هرات

کمیسیون حقوق بشر هرات از وضعیت غیرنظامیانی که در درگیری‌های اخیر طالبان در شیندند خانه‌هایشان را ترک کرده‌اند، نگران است. رئیس این کمیسیون از طرف‌های درگیر می‌خواهد که به جان و مال غیرنظامیان حمله نکنند.

 

این نبرد میان طرفداران ملا اختر محمد منصور و ملا رسول در زیرکوه ولسوالی شیندند از پنج روز قبل آغاز شده است. گزارش‌هایی وجود دارد که چند غیرنظامی نیز در نتیجه‌ی شلیک هراس‌افگنان جان باخته‌اند و یا زخمی شده‌اند؛ تاکنون به زخمی شده‌گان این رویداد هیچ کمکی نشده است.

 

عبدالقادر رحیمی رئیس کمیسیون حقوق بشر هرات اظهارداشت: “تا حال در نبردها کمتر به حقوق غیرنظامیان توجه شده است و افراد ملکی آسیب زیادی دیده‌اند، هم آسیب جانی هم آسیب مالی که این برخلاف اصول و قوانین جنگ است”.

 

شورای ولایتی هرات نیز از حکومت می‌خواهد که برای رسیده‌گی غیرنظامیانی که در این درگیری‌ها آسیب دیده‌اند، کمک کند.

 

سکینه حسینی عضو شورای ولایتی هرات خاطرنشان کرد: “باید در قسمت افراد آسیب پذیر به خصوص زنان و اطفال توجه جدی صورت بگیرد و از نهادهای جهانی هم می‌طلبیم که در این باره جدی کمک کنند”.

 

درهمین حال باشنده‌گان ولسوالی شیندند می‌گویند که از این رویدادها باخبر هستند از بیم آنکه مبادا پس از نشر گفته‌هایشان از سوی هراس افگنان آماج قرار نگیرند، حاضر به گفت‌وگو نیستند.

 

سید احمد باشنده‌ی ولسوالی شیندند که حاضر به گفت‌وگو شد افزود: “همین اکنون به من زنگ زدند که بردارم در این جنگ مرمی خورده است؛ می‌گویند که او زخمی است و تا حال از وی خبر درستی ندارم که آیا مرده است یا نه؟”

 

با آنکه درگیری میان طالبان در شیندند وارد پنجمین روز خود شد؛ اما طالبان تاکنون به هیچ گروه کمک رسانی اجازه نداده‌اند، وارد این محل شوند و به آسیب دیده‌گان کمک کنند. گزارش‌هایی وجود دارد که تاکنون نزدیک به ۱۰۰ شورشی از طرفهای درگیر در این نبردها کشته شدهاند و این گروهها مصمم هستند تا نیروهای بیشتری را در محل جابجا کنند.

 

سخنگوی والی هرات می‌گوید که چهره‌های شناخته شده طالبان نیز درمیان کشته شده‌گان این رویداد هستند و بسیاری از جنگجویان طالب در این نبردها زخم برداشته اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار