افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

تجلیل از روز جهانی حقوق بشر در کابل

رئیس برنامه‌ی توسعه‌ای سازمان ملل متحد در افغانستان و کمیسیون حقوق بشر در مراسم بزرگداشت از روز جهانی حقوق بشر از نقض حقوق بشر در کشور سخت ابراز نگرانی کردند.

 

وزیر عدلیه در این مراسم که در مرکز اطلاعات افغانستان در دانشگاه کابل برگذار شد؛ علت ادامه‌ی نقض حقوق بشر را حاکم نبودن قانون می‌داند و از تمامی نهادها می‌خواهد بربنیاد قانون ناقضان حقوق بشر را به کیفر برسانند.

 

عبدالبصیر انور وزیر عدلیه اظهارداشت: “شما می‌دانید خود مخالفان هستند که حقوق بشر را نقض می‌کنند و ما این را رد کرده نمی‌توانیم. در بسیاری ولایت‌ها و ولسوالی‌ها حقوق بشر نقض می‌شود”.

 

درهمین حال رئیس برنامه توسعه‌ای سازمان ملل متحد در افغانستان نیز از گسترش نقض حقوق بشر در افغانستان ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید که شهروندان افغان هر روز قربانی می‌دهند و با خشونت‌های گوناگون روبرو هستند.

 

داگلاس کی رئیس برنامه توسعه‌ای سازمان ملل متحد تأکید کرد: “شمار اندکی از کشورها هستند که با منازعه‌های شدید مانند افغانستان روبرو هستند، در این بخش‌ها افراد بی گناه در نتیجه خشونت‌ها نمی‌توانند از حقوق بنیادی خود بهره‌مند شوند از همین رو آنان به عدالت دسترسی ندارند”.

 

درهمین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر ناامنی‌ را بزرگترین چالش فرا راه مردم می‌داند و معتقد است که هرگاه نهادهای مسئول حکومتی بر تأمین حقوق بشر توجه نکنند، نقض حقوق بشر روز افزونتر خواهد شد.

 

شمس الحق احمدزی رئیس بخش ساحه‌‌ای حقوق بشر افزود: “در کشوری که حاکمیت قانون نباشد، در بسیاری از نهادهای دولتی نیز حقوق بشر نقض می‌شود و هر روز بسیاری از شهروندان کشور حقوق‌شان نقض می شود و هرگاه توجهی نشود نقض حقوق بشر گسترش خواهد یافت”.

 

رئیس ساحه‌ای کمیسیون حقوق بشر می‌گوید که بررسی‌های آنان نشان می‌دهند که بیش از ۳۰۰ زندانی در زندان بگرام که از سوی سه دادگاه بی گناه شناخته شدهاند هنوزهم زندانی هستند.

 

احمدزی ادامه داد: “حتی در کابل زندانی است که ۲۰ سال در بند است، اما ۲۴ سال در زندان بوده است، اما بخاطر خشنودی برخی از افراد تا حال از زندان رها نشده است”.

 

اعلامیه جهانی حقوق بشر در دهم ما دسمبر سال ۱۹۸۴ میلادی از سوی سازمان ملل متحد تصویب شد و افغانستان یکی از کشورهایی است که این اعلامیه را پذیرفته است، با آنکه بربنیاد قانون اساسی عملی ساختن این اعلامیه الزامی است، اما دیده می‌شود که نقض روز افزون حقوق بشر هم از سوی مخالفان، طرف‌های درگیر جنگ و برخی از نهادهای دولتی ادامه دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار