افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

بررسی اهداف عربستان سعودی در آسیای مرکزی

«سرگئی سرگئیویچ» استاد علوم تاریخ در پوهنتون ملی قرقیزستان در بیشکک به بررسی اهداف عربستان سعودی در آسیای مرکزی و سناریوهای این کشور برای تحقق آن اهداف پرداخت.

 

سرگئیویچ تصریح کرد: شوروی سابق، مردم آسیای مرکزی را از میراث اسلامی‌ خود بسیار دور نگاه داشته بود که پس از فروپاشی شوروی، مردم این منطقه بلافاصله به احیا و برقراری مجدد روابط معنوی اجداد خود از جمله میراث اسلامی پراخته‌اند.

 

وی افزود: اما این فرآیند، آگاهی، تحصیل و دانش بیشتری لازم داشت تا از خطرات احتمالی در امان باشند ضمن آنکه در این منطقه حامیان فرقه‌های مخرب نیز به سرعت پدیدار شده و شروع به گسترش افکار و عقاید خود کردند که تاکنون هم در کشورهای این منطقه نمی‌توان مسلمانان واقعی را از نمایندگان گروه‌های افراطی، راحت تشخیص داد و نفوذ آنان هنوز هم احساس می‌شود.

 

کارشناس علوم تاریخ در قرقیزستان اضافه کرد: علاوه براین، اشخاصی که به عقاید افراطی گرایش دارند، یکی از موانع ایجاد همکاری با برخی کشورها از جمله با ایران هستند که این تفکر نباید در کشورهای آسیای مرکزی رخنه کند.

 

سرگئیویچ در خصوص راهیابی افکار افراطی و ضرورت رابطه با کشورهایی نظیر ایران برای مقابله با این فرآیند، اظهار داشت: می‌توان گفت که متأسفانه بستر سلفیت در کشورهای عربی وجود دارد که از جمله آن عربستان سعودی، قطر و غیره هستند که به طور سنتی این شیوه در آنجا به فعالیت می‌پردازد ضمن آنکه ما در ادبیات علمی آنها را وهابی می‌نامیم.

 

وی گفت: با این وجود، در اینجا این سؤال مطرح می‌شود که چرا در خود این کشورها مثل دیگر نقاط جهان حملات تروریستی و فرآیندهای اعتراض مردم اتفاق نمی‌افتد؟

 

تحلیلگر قرقیز ادامه داد: به نظر می‌رسد که وهابیت در این کشورها حاکم شده است و این وضعیت به صورت همه‌گیر باعث شده تا آنها تعرضی نسبت به یکدیگر نداشته باشند.

 

سرگئیویچ افزود: اما آنها برای گسترش اسلام سلفی و عقاید آن در کشورهای دیگر از جمله در قرقیزستان نیز مبالغ بسیار زیادی توسط مؤسسات مالی و صندوق‌های اجتماعی اختصاص می‌دهند و این فرآیند را باید صادرات (اسلام افراطی) که ما در حال حاضر مشاهده می‌کنیم، نامید.

 

به گفته وی، تمام این اقدامات احتمالا در آینده نزدیک اهداف ژئوپلیتیکی عربستان سعودی از جمله تأسیس حلقه واحد (که در آن عربستان جایگاه رهبری را خواهد داشت) را دنبال می‌کند.

 

استاد علوم تاریخ در پوهنتون ملی قرقیزستان ادامه داد: در حال حاضر نیز این کشور عربی مخفیانه ادعای رهبری در جهان اسلام را در سر می‌پروراند.

 

سرگئیویچ ادامه داد: در وهله نخست، آنها می‌گویند که شهرهای مقدس اسلامی در قلمرو عربستان سعودی قرار دارند و دولت این کشور برگزارکننده «حج» است.

 

در مرحله دوم، آنها می‌گویند که خود دین اسلام در خاک ما به وجود آمده است اما این واقعیت باز هم فقط بازی کلمات می‌باشد ضمن آنکه اسلام در قرن هفتم در قلمرو شبه‌جزیره عربی پدیدار شده که در آن دوران عربستان سعودی در کار نبوده است.

 

در مرحله سوم، آنها می‌گویند که عربستان دارای ظرفیت دینی بسیار بالایی است و از تمام فرصت‌ها برای متقاعد کردن این مطلب که جامعه اسلامی عربستان و شیوخ و فعالان آن به صحیح‌ترین اسلام دعوت می‌کنند، استفاده شود.

 

وی تصریح کرد: اما در حال حاضر آنها با کمک منابع نفتی کلان خود به کشورهای آسیای مرکزی جهت توسعه اسلام بویژه مذهب خویش، مبالغ بسیار زیادی اختصاص می‌دهند ضمن آنکه باید به اهداف ژئوپلیتیکی آنها نیز اشاره کرد که از جمله آنها باید بر تبدیل شدن عربستان سعودی از یک بازیگر منطقوی به یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان نظیر روسیه، امریکا و اتحادیه اروپا تأکید کرد.

 

استاد علوم تاریخ در پوهنتون ملی قرقیزستان افزود: این واقعیت را باید در نظر داشت که بسیاری از اعضای گروه‌های افراطی نمی‌فهمند که در این صفحه شطرنج آنها فقط مهره هستند و بخش زیادی از رویدادهایی که در کشورهای مسلمان تاکنون رخ داده، فتنه واقعی بوده که در آن انسانهای بیگناه را قتل‌عام می‌کنند در حالی که این جنگ، خدعه‌ای بیش نیست.

 

سرگئی سرگئویچ در پایان تصریح کرد: افراد، دولت‌ و رژیم‌هایی که این آتش را می‌افروزند، خودشان هم بهره‌ای نخواهند برد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار