افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

مجازات افغان‌های بی گناه در پاکستان

«شعر محمد» پناهجوی افغانستانی، به همراه فرزند 6 ساله خود پس از حمله تروریستی طالبان به یک مدرسه نظامی در «پیشاور» پاکستان، در یک کمپ موقتی زندگی می‌کند.

 

وی همانند بسیاری از پناهجویان افغان در پاکستان پس از بیش از یک دهه زندگی، مجبور به ترک این کشور شده است.

 

محمد در گفت‌وگو با خبرنگار الجزیره اظهار داشت: من مدت 15 سال در پاکستان زندگی کرده‌ام، در این کشور ازدواج کرده و فرزندانم نیز در آنجا به دنیا آمده‌اند.

 

کودکانم هیچ آینده‌ای ندارند

 

محمد ادامه داد: اما در حال حاضر در یک کمپ زندگی کرده و کودکانم هیچ آینده‌ای ندارند؛ «پیشاور» خانه من بود و تمام طول زندگی خود را در این شهر گذراندم اما متاسفانه ما به دلیل جرمی که مرتکب آن نشدیم، مجازات می‌شویم.

 

وی افزود: پناهجویان افغانستانی مقیم پاکستان که به دلیل جنگ بین طالبان و نیروهای غربی در مکان زندگی خود، به اردوگاه‌هایی که ما ساخته‌ایم هجوم آوردند.

 

الجزیره نوشت: حزب تحریک طالبان پاکستان در تاریخ 16 دسامبر 2014 با حمله به یک مدرسه دولتی در پیشاور، منجر به کشته شدن 143 تن و زخمی شدن 132 دانش‌آموز شد.

 

آزار و اذیت پناهجویان افغان توسط پولیس پاکستان

 

دولت پاکستان در واکنش به این حمله، یک برنامه ضدتروریستی 20 محوره را اعلام کرد که یکی از محورهای اصلی آن، بازگرداندن پناهجویان افغان به کشورشان است؛ از آن زمان به بعد پولیس پاکستان به طور چشمگیری به آزار و اذیت پناهجویان افغان پرداخته و آنها را مجبور می‌کنند تا به کشور خود بازگردند.

 

یکی از کارشناسان پاکستانی دیده‌بان حقوق بشر در گفت‌وگو با الجزیره اظهار داشت: میزان رفتارهای خشونت‌آمیز علیه پناهجویان افغانستانی پس از حمله تروریستی «پیشاور» به طور چشمگیری افزایش یافته است؛ بسیاری از این افراد به مدت 3 دهه و حتی بیشتر در پاکستان زندگی کرده‌ و حتی برخی هیچ وقت افغانستان را ندیده‌اند.

 

این گزارش می‌افزاید: زندگی برای افغان‌های مقیم پاکستان واقعاً سخت شده و آنها هیچ راهی به جز بازگشت به کشورشان را ندارند، وقتی شما کار و زندگی یک نفر را می‌گیرید دیگر چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

 

بدرفتاری با پناهجویان؛ واکنش سیاسی اسلام‌آباد به تراژدی پیشاور

 

الجزیره با اشاره به اینکه این رفتار مقامات پاکستانی یک واکنش سیاسی به تراژدی پیشاور است و پناهجویان افغان عودت یافته به کشورشان اکنون به کمک و حمایت نیاز دارند، نوشت: آنها هیچ منبع درآمدی ندارند و نمی‌توانند به شهر خود بازگردند.

 

مطابق با گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت، بیش از 90 هزار پناهجوی افغانستانی طی سال جاری به کشورشان بازگشته‌اند که این رقم نسبت به سال گذشته، افزایش 6 برابری داشته است. انتظار می‌رود این آمار با منقضی شدن کارت اقامت «ثبت‌نام» پناهجویان در پایان ماه جاری افزایش یابد.

 

این کارت، وضعیت شهروندان افغانستانی که به طور موقت در پاکستان زندگی می‌کنند را به رسمیت می‌شناسد.

 

گام‌هایی اساسی در پیش گرفته شود

 

الجزیره نوشت: باید گام‌هایی فوری به منظور اطمینان از هیچ‌گونه بدرفتاری، شکنجه و بازداشت افغان‌های مقیم پاکستان در پیش گرفته شود و افرادی که ثبت‌نام شده‌اند نباید تا پایان این ماه به کشورشان بازگردند.

 

تمام پناهجویان افغانستانی باید حق درخواست تجدیدنظر نسبت به تصمیم اخراج خود داشته باشند و در صورتی که احساس کنند در کشورشان آزار و اذیت دیده و سایر آسیب‌های جدی را متحمل می‌شوند، باید کمک‌های حقوقی دریافت کنند.

 

این گزارش با اشاره به آواره شدن بیش از 10 هزار نفر در افغانستان، نوشت: «رحیم خان رحیمی» در پیشاور زندگی می‌کرد و مدرک پناهندگی معتبر داشت، اکنون مجبور شده تا به افغانستان باز گردد.

 

وی که هنوز رویای بازگشت به پیشاور را در سر می‌پروراند، می‌گوید: من در حال حاضر در اردوگاه‌هایی زندگی می‌کنم که به سختی غذا برای خوردن پیدا می‌شود.

 

رحیمی ادامه داد: من افرادی زیادی را در پاکستان می‌شناسم و دوستان زیادی را نیز در آنجا دارم که به همراه آنها به مدرسه می‌رفتم، حال چگونه می‌توانم از همه آنها دست بکشم

 

وی افزود: پس از چندین سال زندگی در پاکستان من مورد آزار و اذیت، تهدید و اخراج از این کشور قرار گرفتم اما با این وجود می‌خواهم به پاکستان بازگردم چرا که خانه من آنجاست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار