افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 9 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

اسلام آباد خواهان یک صلح پایدار در افغانستان است

مشاور روابط بین المللی صدراعظم پاکستان در سخنرانی اش خطاب به اشتراک کننده گان، کنفرانس قلب آسیا را برای انکشاف روابط اجتماعی و رشد اقتصادی بین افغانستان و کشور های منطقه خیلی مهم خوانده و تاکید کرد که این پروسه نتایج خوبی را به بار خواهد آورد.

 

سرتاج عزیز، یکبار دیگر گفت که اسلام آباد خواهان یک صلح پایدار در افغانستان بوده، زیرا به گفتهء وی بی ثباتی در افغانستان به نفع پاکستان نیست:

 

” پاکستان خواهان یک صلح پایدار را در افغانستان است. زیرا، یک افغانستان بی ثبات و نا امن به نفع پاکستان نیست. ما از روند صلح در افغانستان شدیداً حمایت می کنیم. کنفرانس قلب آسیا، برای انکشاف روابط اقتصادی و اجتماعی بین کشور های قلب آسیا بخصوص افغانستان و کشور های منطقه یک پلات فارم خوبی به شمار می رود که کشور های عضو را فرصت می دهد تا برای یک افغانستان صلح آمیز و یک منطقه با ثبات تلاش های پر ثمری را انجام دهند. ”

 

در این میان، خلیل حکمت کرزی معاون وزیر امور خارجه افغانستان نیز در افتتاح این اجلاس بیانیه ایراد کرد. او گفت، این منطقه در حال حاضر به چالش های متعددی رو به رو بوده که از بین بردن آن مساعی مشترک را نیاز دارد.

 

معاون وزیر امور خارجه افغانستان در ادامه صحبت خود هم، کنفرانس قلب آسیا را برای انکشاف همکاری ها، بین کشور های منطقه در عرصه های گوناگون به شمول مبارزه با تروریزم، مهم خواند.

 

خلیل حکمت کرزی گفت، افغانستان می تواند، در انکشاف روابط میان کشور ها و همچنان رشد اقتصادی و اجتماعی منطقه، یک نقش مهمی را بازی کند:

 

” افغانستان با وجود چالش ها، ارادهء سرکوب هر نوع عمل تروریستی را دارد. افغانستان به روابط خود با کشور های جهان اهمیت می دهد و در سطح منطقه نه تنها برای از بین بردن چالش ها و تهدیدی ها، بلکه برای انکشاف روابط اقتصادی و تجارتی تلاش می کند. ما همچنان به این باوریم که کشور ما برای انکشاف روابط اقتصادی و اجتماعی، نقش مهمی را بازی کرده می تواند. ”

 

در کنفرانس قلب آسیا در باره افغانستان وزرای امور خارجه ده کشور و نماینده گان بلند رتبه دولتی دیگر کشور های جهان اشتراک دارند.

 

قرار است، سوشما سوراج وزیر امور خارجه هند نیز در روز اول، برای اشتراک این در کنفرانس وارد اسلام آباد شود.

 

محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان امروز (چهارشنبه) با نواز شریف صدراعظم پاکستان روز دوم این کنفرانس را افتتاح خواهند کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار