افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 8 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

۳ ملیون کلدار پاکستانی درآمد طالبان از معدن گچ ولسوالی ناور غزنی

برخی از اعضای شورای ولایتی غزنی مدعی هستند که گروه طالبان از معدن گچ واقع در ولسوالی ناور این ولایت استفاده ملیونی می کنند.

 

آنان ضمن ابراز نگرانی از این روند می گویند که طالبان در هرماه بیش از ۳ ملیون کلدار پاکستانی از معدن گچ ولسوالی ناور بدست می آورند.

 

غلام سخی عمار نماینده مردم ولسوالی ناور غزنی در شورای ولایتی غزنی میگوید در ولسوالی ناور سه معدن فعال گچ وجود دارد که روزانه ۲۰ تا ۲۵ لاری از این معادن مواد اولیه گچ استخراج می گردد.

 

به گفته عمار معادن گچ در منطقه “خوات” ولسوالی ناور در منطقه مرزی بین ولسوالی ناور و ولایت میدان وردک موقعیت دارد و این معادن بنام های «معدن فولادی»؛ «معدن گاو مرده» و «معدن پودینه قوخوگان» یاد می شود.

 

این عضو شورای ولایتی غزنی افزود از جمله این سه معدن؛ معدن فولادی در ساحه تحت کنترول طالبان است و دولت افغانستان روی آن هیچ نوع کنترل ندارد.

 

به گفته وی، معدن گاو مرده و معدن پودینه قول خوگان در منطقه تحت کنترول دولت است با آن هم طالبان روی این معادن هم اعمال نفوذ کرده و از آنها تکس می گیرند.

 

آقای عمار افزود مردم از هر عراده لاری که از این معادن گچ بار می کنند مکلف اند مبلغ هشت هزار افغانی به دولت تکس پرداخت کنند و مبلغ پنج هزار کلدار پاکستانی به گروه طالبان بدهند. به گفته آقای عمار روزانه ۲۰ تا ۲۵ لاری از این معادن، گچ استخراج می گردد.

 

بر بنیاد گفته او، در هر روز کاری مبلغ ۱۰۰ تا ۱۲۵ هزار کلدار پاکستانی که در طول یک ماه بیش از ۳ ملیون کلدار پاکستانی می شود افراد طالبان از معادن گچ ناور عایدات دارند.

 

این عضو شورای ولایت غزنی از این موضوع به شدت اظهار نگرانی کرده می گوید با درآمدهایی که طالبان از این معادن دارند بخش بزرگی از مصارف جنگی شان را تامین می کنند.

 

با این حال سید احمدالله حکیمی رئیس معادن ولایت غزنی میگوید هنوز گزارش رسمی که ثابت کند طالبان از معادن گچ ناور بهره برداری نموده و عایدات دارند به این اداره نرسیده است.

وی افزود معدن فولادی که در مربوطات میدان وردک و در منطقه تحت کنترول طالبان قرار دارد ممکن است از سوی افراد طالبان مورد بهره برداری قرار گیرد اما دو معدن گچ دیگر که در ولسوالی ناور غزنی و در منطقه تحت حاکمیت دولت قرار دارد از سوی اداره وی کنترول میشود.

ولسوالی ناور غزنی در حدود ۱۰۰ کیلومتری از مرکز این ولایت فاصله دارد و در سمت غرب غزنی واقع شده است.

معادن گچ ولسوالی ناور در منطقه موسوم به خوات این ولسوالی در منطقه مرزی بین این ولسوالی و ولایت میدان وردک واقع شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار