افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 8 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

حکومت عاملین رویداد میدان وردک را به طور علنی محاکمه کند

خانواده‌های قربانیان از حکومت می‌خواهند تا عاملین رویداد میدان وردک را به طور علنی و در حضور آنان محاکمه کند.

باشنده‌های ولایت میدان وردک و فعالان جامعه مدنی می‌گویند، اگر رئیس جمهور به وعده هایش در رابطه به قضیه کشته شدن غیر نظامیان ولسوالی سیدآباد این ولایت عمل نکند، آنان دست به اعتراضات گسترده خواهند زد.

 

باشنده‌های ولایت میدان وردک، فعالان مدنی، اعضای خانواده‌های قربانیان، بزرگان قومی و نماینده‌گان این ولایت در ولسی جرگه به حکومت هشدار می‌دهند که هرگاه وعده های داده شده از سوی رئیس جمهور تا ۱۵روز آینده عملی نشود، دست به اعتراضات گسترده زده و شاهراه کابل – قندهار را مسدود می‌کنند.

 

آنان روز گذشته در یک نشست خبری در کابل گفتند که رئیس جمهور به آنان وعده سپرده است که عاملین کشتار غیر نظامیان را مجازات کرده، در محل رویداد یک مدرسه دینی اعمار کرده و منسوبین کندک دوم اردوی ملی را به جای دیگر منتقل می‌سازد.

 

شیر ولی وردک به نماینده‌گی از مردم ولایت میدان وردک در این مورد گفت:

 

“وعدهء را که رئیس جمهور و سرپرست وزارت دفاع کرده است، اگر خدای ناخواسته به وعده‎های شان وفادار باقی نماندن همین ملت و همین جوانان خواهد بود و انشاالله ما و شما به زبان حق حرف می‌زنیم به حرکت‌های مدنی تا وقتی ادامه می‌دهیم که حکومت را مجبور کنیم تا به سوالات ما جواب ارایه کند.”

 

به روز جمعه گذشته ده تن از غیر نظامیان به شمول اطفال در نتیجه فیر مرمی هاوان از سوی اردوی ملی در قریه اوتریو ولسوالی سیدآباد ولایت میدان وردک کشته و تعداد هم زخم برداشتند.

 

باشنده‌گان ولایت میدان وردک می‌گویند، حکومت در روز حادثه سه تن از سربازان اردوی ملی را که گفته می‌‎شود در رویداد میدان وردک دست داشتند، بازداشت کرده است.

خانواده‌های قربانیان از حکومت می‌خواهند تا عاملین رویداد میدان وردک را به طور علنی و در حضور آنان محاکمه کند.

 

“نام من حاجی محمد صادق است از حکومت خواست ما این است که هیچ امتیازات نمی‎خواهیم محاکمه علنی مجرمین را می‎خواهیم که به سزای اعمال خود برسد.”

 

هر چند ریاست جمهوری در مورد مهلت تعین شده پانزده روز چیزی نمی‎گوید، اما روز گذشته با پخش اعلامیه گفته است که عاملین کشتار غیر نظامیان در ولسوالی سید آباد میدان وردک مجازات خواهند شد.

 

در ادامه اعلامیه آمده است که رئیس جمهور غنی گفته است وزارت دفاع ملی بجای کندک موجود در ساحهء که منسوبین آن بالای افراد ملکی فیر کرده‌اند، کندک دیگر را جابجا نماید.

 

از سوی دیگر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت روز گذشته در جلسه شورای وزیران گفت، تحقیقات آنان در خصوص قضیه میدان وردک ادامه دارد.

 

وی گفت:

 

“در ولسوالی سیدآباد میدان وردک حادثهء است که نتیجه تحقیقات را تا هنوز نداریم، اما مردم آن ولایت و افغانستان می‎خواهند بدانند که چه حادثه صورت گرفته و در این رابطه تحقیقات ادامه دارد.”

 

اما باشنده‌گان ولایت میدان وردک با توجه به وعده‌های داده شده قبلی حکومت به وعده‌های که برای آنان داده شده است، به دیده شک می‌نگرند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار