افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 8 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

رئیس جمهور غنی: کنفرانس قلب آسیا برای ما است

کنفرانس برای ما است و تمامی جهان این خواست را از ما داشته است تا در آن اشتراک کنیم. نماینده‎گان مهم جهان در آن اشتراک می‌ورزند، در بخش‌های که ما مشکل داریم پیام‌های واضح باید داشته باشیم و پس از آن که از این سفر برگردم به شما در این باره خواهم گفت.”

 

رئیس جمهور غنی می‌گوید، کنفرانس کشورهای قلب آسیا برای افغانستان برگزار می‌گردد و تأکید می‌ورزد که در این کنفرانس اشتراک می‌ورزد تا به آن مسایلی پیام واضح ارائه کند که در آن بخش‌ها مشکلات وجود دارد.

 

رئیس جمهور غنی روز گذشته در یک نشست خبری تأکید کرد که میان افغانستان و پاکستان مسئله اساسی صلح است و نیاز است تا در این مورد بحث‌های اساسی صورت گیرد.

 

وی گفت:

 

“این کنفرانس، کنفرانس پاکستان نه، بلکه از افغانستان است. کنفرانس در استانبول آغاز شد. بعد در کابل، در قزاقستان و پس از آن در چین برگزار شد. امسال در پاکستان و سال‌های بعد در یک کشور های دیگر و کنفرانسی که در پیوند به افغانستان برگزار می‌گردد آیا رئیس جمهور در آن اشتراک نکند؟ کنفرانس برای ما است و تمامی جهان این خواست را از ما داشته است تا در آن اشتراک کنیم. نماینده‎گان مهم جهان در آن اشتراک می‌ورزند، در بخش‌های که ما مشکل داریم پیام‌های واضح باید داشته باشیم و پس از آن که از این سفر برگردم به شما در این باره خواهم گفت.”

 

رئیس جمهور غنی تأکید می‌ورزد که مقام‌های افغان حق دارند تا در هر نشست جهانی بر اساس منافع ملی اشتراک ورزند و از اولویت‌ها و منافع کشور دفاع کنند.

 

آقای غنی همچنان گفت، افغانستان در برابر پاکستان یک سیاست بسیار روشن را اختیار کرده است و بر اساس این سیاست اجماع ملی به میان آمده است در حال حاضر نیز به سطح منطقه یک اجماع در حال شکل گیری است.

 

از سوی دیگر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت می‌گوید، با آنکه پروسه استانبول از آغاز تاکنون به هدف تعین شده نرسیده، اما باز هم امیدواری وجود دارد که این کنفرانس بتواند در راستای مبارزه با تروریزم و تأمین امنیت در افغانستان اثر گذار باشد.

 

با این همه، ولسی جرگه افغانستان می‌گوید که مقامات افغان باید در این کنفرانس به نابود سازی هراس افگنان و لانه های امن آنان تأکید ورزد و برای قطع مداخلات بی جا در امور کشور صدا بلند کند.

 

ظاهر قدیر معاون اول این جرگه چنین گفت:

 

“در کنفرانس کشورهای قلب آسیا حکومت افغانستان باید روی از بین بردن تروریستان و لانه های امن آنان تأکید کند و همچنان مراجع تمویل تروریستان را به گونه واضح اعلان کند. باید گفته شود که به نام وعده‌های دروغین صلح از مداخلات در افغانستان جلوگیری صورت گیرد.”

 

حکومت افغانستان در حالی از کنفرانس قلب آسیا توقع همه جانبه دارد که یک روزنامه پاکستان بنام تربیون گفته است که مقامات پاکستان به رهبری صدراعظم این کشور نوازشریف در آغاز هفته جاری در یک نشست تأکید کردند که گفتگو روی مسایل مختلف را با افغانستان از سر می‌گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار