افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 7 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

راه اندازی یک کنسرت موسیقی محلی در ولایت جوزجان

هدف از راه اندازی کنسرت موسیقی محلی رشد همدیگر پذیری در بین مردم وجوانان عنوان شده است.

 

این کنسرت موسیقی از سوی هنرمندان محلی خوان ولایت جوزجان به ابتکار موسسه اجتماعی و فرهنگی ایپسو راه اندازی گردیده بود که در آن صدها تن از جوانان دختر و پسر شرکت نموده بودند.

 

عبدالمتین سدید یکتن از برگزار کننده گان این کنسرت هدف از راه اندازی کنسرت موسیقی محلی را رشد همدیگر پذیری در بین مردم وجوانان دانست.

 

وی گفت این گونه محافل میتواند برای رشد و استعداد های جوانان و غنامندی فرهنگ مردم موثر و ممد واقع گردد:

” موسسه فرهنگی و اجتماعی ایپسو در قالب کانتینر فرهنگی از مدت شش ماه به اینسو در ولایت جوزجان فعالیت دارد که امور مربوط آن جذب استعداد های هنری در بین جوانان و معرفی آنها به مردم از طریق برگزاری محافل فرهنگی و هنری می باشد. ”

 

در ختم این کنسرت نمایش گاه آثار نقاشی و خطاطی نیز به روی شرکت کننده گان کنسرت گشایش یافت که طرف استقبال حاضرین قرار گرفت.

 

محمد ظاهر احمدی محصل سال چهارم پوهنځی تعلیم و تربیه پوهنتون جوزجان که آثار نقاشی خود را در اینجا به نمایش گذاشته بود گفت نمایش آثار های هنری و رسم و رواج های از هر ملیت و اجرای موسیقی محلی به چندین زبان نشان دهنده همدیگر پذیری است.

 

احمدی همچنان افزود خدا کند که این اقدام موسسه ایپسو مردم افغانستان خصوصاً جوانان کشور را به اتفافی و همدیگر پذیری بیشتر نزدیک بسازد:

” من خودم از ولایت غزنی و از قوم هزاره هستم و یک رسم کودک قوم ترکمن را که در دست دوتار دارد و می نوازد رسم کردم و به نمایش گذاشتم و مورد استقبال تماشا چیان هم قرار گرفتم. این برایم امروز بسیار یک روز خوش آیند بود. ”

 

داکتر احمد شاه قرار مسئول حمایه اطفال افعانستان در جوزجان نیز یکی از اشتراک کننده گان کنسرت موسیقی محلی بود که می گوید، هر کلامی از سخنرانان، ترانه خواهان و موسیقی هنرمندان بوی همدیگر پذیری می داد.

 

داکتر احمد شاه قرار برگزاری چنین کنسرت ها و نمایشات هنری را در بین مردم و جامعه ضروری دانسته گفت:

” امروز ما به یک محفلی اشتراک کردیم که بسیار متفاوت با محفل های دیگر داشت. حتی بگوییم در سطح افغانستان بود. به همین مفهوم که تحت عنوان همدیگر پذیری. ”

 

در این حال بعضی از کار شناسان امور به این باور اند اگر چنین گردهمآیی ها در دیگر نقاط افغانستان خصوصاً در بین جوانان بیشتر رایج گردد طبعاً همگرآیی ملی و زیست مسالمت آمیز اجتماعی و فرهنگ همدیگر پذیری در جامعه حکم فرما خواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار