افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 6 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

اجماع منطقوی برای متوقف ساختن نفوذ تروریست های خارجی به عراق و سوریه

شورای امنیت به اجماع، قطعنامه ای را برای مبارزه با داعش در مناطق تحت نفوذ این گروه تروریستی در عراق و سوریه صادر کرد. در این قطعنامه ضمن آنکه داعش تهدیدی جهانی و بی سابقه برای صلح و امنیت جهانی قلمداد شده است، تاکید شده که تلاش های گسترده برای متوقف ساختن نفوذ تروریست های خارجی به عراق و سوریه، خشکاندن منابع ملی تروریست ها و ممانعت از فعالیت آنها صورت بگیرد.

 

اعضای شورای امنیت در این قطعنامه مجددا مواخذه تمامی کسانی را که مسئول ارتکاب اقدامات تروریستی یا نقض قوانین بین المللی انسانی یا نقض و تجاوز به حقوق بشر هستند، خواستار شدند. هر چند در ابتدا باید تاکید کنم، قطعنامه های شورای امنیت جنبه توصیه ای دارد و لازم الاجرا نیست. با این حال در این نوع از قطعنامه ها توصیه می شود که اقدامات جمعی به منظور مبارزه با داعش که پدیده ای ناقض تمام اصول حقوق بشر و آزادی های اساسی است، صورت بگیرد.

 

پیش از آنکه قطعنامه اخیر شورای امنیت که طرحی فرانسوی است و در آن تمامی تدابیر لازم برای مقابله با داعش اتخاذ شده است تصویب شود، جمهوری اسلامی ایران از یک سو وائتلاف امریکا با بمباردمان هوایی از سوی دیگر به مبارزه با این گروه های تروریستی می پرداختند. بعد از آن شاهد حضور نظامی روسیه در سوریه برای مبارزه با گروه های تروریستی بودیم که به دنبال این موضوع نیز فضا منطقه دگرگون شد. اما بعد از وقوع رویدادهای پاریس، سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا همبستگی خود را با فرانسه اعلام کردند.

 

در این میان یک نکته حائز اهمیت است، زمانی که امریکا مورد تهاجم گروه القاعده قرار گرفت، کشورهای عضو ناتو اعلام کردند به موجب ماده 5 هر کشوری که تحت حمله قرار بگیرد چون نوعی تجاوز محسوب می شود، کشورهای دیگر عضو ناتو باید برای کمک به آن کشو وارد عمل شوند. هر چند در مورد پاریس طبق ماده 5، ناتو اعلام همبستگی و همکاری کرد اما قطعنامه در یک محدوده گسترده تر وارد شده؛ بر این اساس قطعنامه اخیر شورای امنیت از همه کشورها درخواست می کند که با پدیده ضدانسانی داعش به مبارزه بپردازد.

 

موضوع مهم دیگر در این میان قطعنامه 377 مجمع عمومی سازمان ملل متحد معروف به قطعنامه «اتحاد برای صلح» است. بر اساس این قطعنامه اگر در مواردی شورای امنیت سازمان ملل متحد به علت وتوی یکی از اعضای دائم خود نتواند به هنگام تهدید علیه صلح، نقض صلح یا عمل تجاوز اقدام مناسبی انجام دهد، وظیفه صلح و امنیت بین المللی بر عهده مجمع عمومی سازمان ملل متحد گذاشته می شود. بنابراین قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد را می توان شمایی از قطعنامه «اتحاد برای صلح» دانست که مجمع عمومی این مسوولیت را عهده دار می شود.

 

اما در اینجا یک سوال پیش می آید؛ اینکه این قطعنامه تا چه اندازه می تواند موجب اجماع کشورها در برابر داعش شود. باید گفت که بسیاری از کشورها با فرانسه اعلام همدردی و حمایت کردند اما در عمل همکاری سایر کشورها با کشورهایی که مورد حمله قرار می گیرند بستگی به موقعیت استراتژیک یا توانایی مالی و تسلیحاتی آنها دارد. فعالیت هایی که در حال حاضر عمدتا بر ضد داعش صورت می گیرد از طریق حملات هوایی است که بسیاری از کشورها توان لازم را در این زمینه همانند قدرت های جهانی چون فرانسه ندارند. فرانسه پیشنهاد کرده که امریکا و روسیه به همراه این کشور همکاری نزدیکی را در پیش بگیرند تا مبارزه با داعش به شکلی هدفمند و سیستماتیکی داشته باشد. اما دراین میان کشورهایی که توان نظامی هوایی مانند این کشورها ندارند قاعدتا نمی توانند همانند این کشورها عمل کنند. باید توجه داشت که پیشنهاد این قطعنامه برای اجماع جهانی مبارزه با داعش، تنها مبارزه نظامی را مدنظر ندارد بلکه به کشورهایی اشاره دارد که در حال حاضر جزو حامیان داعش محسوب می شوند و بر این اساس کمک های مالی بسیاری به داعش می کنند.

 

در این میان گفته می شود امریکا قصد ندارد وارد یک جنگ تمام عیار با داعش شود. تا این تاریخ عملیات نظامی امریکا برای مبارزه با داعش عمدتا از طریق حملات هوایی بوده است. این در حالی است که امریکا در کارنامه مبارزات خود با گروه های تروریستی، تجربه مبارزه زمینی را نیز داشته است از جمله این مبارزات می توان به مبارزه با القاعده در افغانستان و جنگ عراق اشاره کرد. هر چند در این زمینه شاهد موفقیت های نظامی این کشور بودیم اما شاهد پیامدهای سیاسی و اجتماعی زیادی نیز برای این کشور هم بودیم.

 

نیروهایی مثل داعش همانطور که مائوتسه تونگ می گوید مانند ماهی و آب هستند؛ بنابراین این گروه ها اردوی منظمی نیستند که بتوان با آنها مبارزه مشخص یا جنگ هدفمند کرد. از آنجا که این گروه ها نامنظم و پراکنده هستند بنابراین جنگ روی زمین با آنها به شدت دشوار است. از سوی دیگر با حمله های هوایی که به این گروه ها می شود پراکندگی آنها بیشتر می شود. هر چند حضور شبکه ای و پراکنده، سیستم گروههای چریکی است. زیرا در صورت تشکیل گروه به صورت منظم، به سرعت از بین می روند. از آنجا که بمباردمان هوایی برد و کارآیی مورد نظر را ندارند این گروه ها همچنان پایدار هستند. تاکنون امریکا و کشورهای غربی دیگر از حمله هوایی بهره بردند و تغییر راهبرد آنها ممکن است در آینده نزدیک صورت بگیرد. هر چند این موضوع چندان مشخص نیست.

 

در مورد مساله القاعده به خاطر داریم که طالبان و القاعده را عربستان و امارت متحده عربی تغذیه مالی و تسلیحاتی می کردند و در سوی دیگر پاکستان و حتی امریکا و انگلیس از آنها حمایت سیاسی می کردند اما با وقوع حوادث 11 سپتامبر سال 2001 شاهد بودیم که شورای امنیت آن را یک حمله نظامی و تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی اعلام کرد. بر این اساس یکی از وظایف کمیسیون تشکیل شده در شورای امنیت سازمان ملل متحد این بود که به شناسایی کشورهایی بپردازد که به گروه های تروریستی کمک های مالی یا نظامی می کنند تا از اقدام آنها جلوگیری کند.

 

در آن تاریخ به محض وقوع حوادث 11 سپتامبر عربستان سعودی، امارات متحده عربی و پاکستان که طالبان را به رسمیت شناخته بودند از این موضع خود عقب نشینی کردند. در حال حاضر نیز شاهد هستیم که داعش یک خط مشی متفاوت در پیش گرفته است و بسیاری از کشورهایی که کمک مالی و تسلیحاتی به این گروه ها می کنند به دنبال تحقق اهداف خودشان هستند.

 

اما این گروه های تروریستی بعد از اینکه هدف کشورهای حامی خود را به انجام رساندند، روش و هدف مستقل خود را در پیش می گیرند بنابراین تبدیل به یک بحران برای جامعه بین الملل می شوند .

 

همچنان که شاهد بودیم القاعده به یک شبکه مستقل تبدیل شد که در نقاط مختلف جهان من جمله امریکا رخنه کرد و حادثه 11 سپتامبر را به وجود آورد و بعد از آن شبکه های جدیدی شکل گرفتند.

 

الان داعش، جبهه النصره، بوکوحرام، الشباب همه با هم ارتباط نزدیکی دارند. برخی برخاسته از القاعده بودند و اما برخی امروز دنباله رو داعش هستند. در این میان اما دولت عراق و شام برنامه اش این است که بعد از پیگیری هدف عربستان و قطر هدف مستقل خود را دنبال کند. بنابراین چون راهش مستقل و جدا می شودآثارش به کشورهایی باز می گردد که آنها را ایجاد و به آنها کمک کردند.

 

به دنبال عملیات تروریستی که در پاریس صورت گرفت در آینده شاهد پیروزی و قدرت یافتن گروه های افراطی راست هستیم که مخالفت جدی با مهاجرت آسیایی ها دارند. با عملیات داعش موضع گروه های دست راستی تقویت شد بنابراین با رای مردم به این احزاب دست راستی مساله مهاجرت برای آوارگان سوری و افغانی سخت تر می شود. چنانچه بعد از رویداد پاریس شاهد تلاشی امنیتی و دقیق این مهاجران هستیم. اروپایی ها معتقدند داعش یا جبهه النصره افرادی را به حیث پناهنده وارد کشورهای اروپایی می کنند.

 

بنابراین اگر قرار بود این مهاجران در یک فضای نسبتا آزاد پذیرفته شوند الان در یک فضای امنیتی و محدود با آنها برخورد می شود. بر این اساس اقدام داعش به مسلمانان ضربه وارد کرد و همبستگی جهانی را برای مقابله با این گروه ایجاد کرد.

 

مهمترین نکته این است که کشورهایی که به دلایلی کمک های مالی و تسلیحاتی و نفراتی به گروه های تروریستی می کردند در رویه خود تجدید نظر کنند که این موضوع موجب مستقل شدن داعش در مبارزاتش می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار