افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 6 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

هراس کاخ سفید و متحدانش از تغییر موازنه قدرت به سود چین

باراک اوباما’ رییس جمهور امریکا ماه گذشته میلادی با سفر به مانیل و کوالالامپور از سران ۱۰ کشور عضو اتحادیه آ.سه.آن دعوت کرد با سفر به واشنگتن در این کشور اجلاسی را برگزار کنند که می تواند نشانه تلاش بیشتر کاخ سفید برای نفوذ در این منطقه آسیا در مقابل افزایش نفوذ چین باشد.

دعوت اوباما از سران آ.سه.آن برای سفر به امریکا در نیمه نخست سال آینده میلادی را می توان در چارچوب راهبرد نظامی رییس جمهور امریکا دید که سه سال پیش تحت عنوان بازبینی راهبرد دفاعی اعلام شد.

این راهبرد تا حد زیادی بر حضور هر چه بیشتر نظامی امریکا در کشورهای جنوب شرق آسیا متمرکز است که نشان می دهد کاخ سفید و متحدان این کشور در آسیا مانند فیلیپین از تغییر موازنه قدرت به سود چین در هراس هستند، هر چند برخی کشورهای آ.سه.آن همچنان به چین وابسته اند و تلاش دارند موازنه را برقرار کنند.

با توجه به این پالیسی، اوباما از سران آ.سه.آن دعوت کرده است در امریکا حضور یابند و ‘نینا هاچیگیان’ سفیر این کشور در اتحادیه جنوب شرق آسیا قرار است طی هفته های آینده زمان دقیق و دستور کار نخستین اجلاس تاریخی رهبران آ.سه.آن و امریکا در خاک امریکا را اعلام کند.

وی در سنگاپور و در گفت وگو با خبرنگاران ، این اجلاس را نشانه ‘سطح پایه جدید از تشدید فعالیت در آسیا’ دانست و گفت که کاخ سفید ‘سطح بالایی از تعهد سیاسی’ را نسبت به آ.سه.آن دارد و سفر اوباما، ‘جان کری’ وزیر امور خارجه و ‘اشتون کارتر’ وزیر دفاع امریکا به منطقه در سال جاری نشان دهنده این موضوع است.

سفیر امریکا در آ.سه.آن نیز انتظار دارد مذاکرات اجلاس آینده این کشور و سران اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا حول محور اختلافات ارضی در دریای جنوبی چین و بحث های اخیر در مالزی و فیلیپین باشد.

اوباما در سفر به منطقه بار دیگر محور سخنان خود را به چین اختصاص داد و گفت: مدعیان باید ‘احیای زمین و ساخت وساز مراکز نظامی در مناطق مورد مناقشه’ را متوقف کنند که اشاره اش به اختلاف پکن و چند کشور منطقه از جمله فیلیپین، ویتنام، مالزی و برونئی است.

امریکا به دلیل رایزنی های چین نتوانست از این اجلاس ها در دو ماه گذشته بیانیه ای در محکومیت پکن بدست آورد و در بیانیه ها به توصیه های خنثی بسنده شد، اما پیش بینی می شود اجلاس امریکا با فشار کاخ سفید شاهد بیانیه ای تندتر نسبت به عملکرد چین باشد.

امریکا تلاش دارد با برگزاری این نشست ها در خاک خود و جذب کشورهای این منطقه آسیا که وابستگی زیادی به اقتصاد چین دارند، مانع بیشتر خیزش چین به حیث قدرت جدید اقتصادی و نظامی شود.

ورود تدریجی این کشورها به توافقنامه مشارکت دو سوی اقیانوس آرام بدون حضور چین نیز به منظور کاهش وابستگی اقتصادی اعضای آ.سه.آن به پکن صورت می گیرد. سنگاپور، مالزی، فیلیپین و برونئی اکنون این توافقنامه را امضا کرده اند و تایلند و اندونزی نیز آمادگی خود را برای حضور در آن اعلام کرده اند.

چین برای اینکه این پیمان نتیجه ندهد اکنون توافقنامه دیگری را مطرح کرده است که شامل اعضای آ.سه.آن و چند کشور امضا کننده توافقنامه مشارکت دو سوی اقیانوس آرام می شود.

ناظران و تحلیلگران پیش بینی می کنند منطقه جنوب شرق آسیا در آینده، مرکزی برای قدرت نمایی بیشتر چین و امریکا شود و این منطقه به خاورمیانه ای دیگر در پالیسی کاخ سفید تبدیل خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار