افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 5 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان در تقلای معرفی شبکه حقانی به عنوان رهبر طالبان است

سفیر هند در کابل می گوید که پاکستان در تقلای این است که شبکه حقانی را به عنوان رهبر جدید طالبان معرفی کند.

 

امر سینها سفیر هند در کابل که با یک روزنامه هندی صحبت می کرد گفت که پاکستان برنامه ای را روی دست گرفته که به تدریج شبکه حقانی را به عنوان رهبری جدید طالبان برای جهانیان بشناساند.

 

وی تصریح نموده است که حمله اخیر به جان ملامنصور که منجر به زخمی شدن وی گردید {شایعه مرگ وی نیز قوت گرفته است} نشان داد که اختلاف میان طالبان بیش از آنچه تصور می شد جدی است.

 

سفیر هند در کابل گفته است که هند نباید نسبت به اوضاع جاری بی تفاوت باشد و می بایست وارد عمل شود؛ زیرا پاکستان به شدت در حال گفتگو با یک شاخه طالبان است و عملا گروه حقانی فرصت این را یافته است؛ تا به کمک این کشور، خود را به عنوان چهره متنفذ و قابل مکث در رهبری طالبان معرفی کند.

 

آقای سینها تصریح کرده است: ” هند اگر به زودی موضع روشنی در قبال اتفاقات خطرناک جاری اتخاذ نکند؛ این موضوع می تواند سیاست های پاکستان را به عنوان یک منش مشروع در سطح جهان معرفی کند”.

 

آقای سینها قبلا در وزارت خارجه افغانستان طی مراسمی گفته بود که پاکستان باید به صورت عملی ثابت کند که با هراس افگنی در حال مقابله است و از تروریستان در خاک خود حمایت نمی کند؛ وعده های بی اساس و صدور بیانیه نمی تواند به هدف ملموسی بیانجامد.

 

درست پس از اظهارات وی؛ وزارت خارجه پاکستان به این سخنان سینها واکنش نشان داده و آنرا نادیده گرفتن “نزاکت های دیپلماتیک” خوانده بود.

 

آقای سینها در بخشی از سخنانش با این روزنامه در مورد نشست مشترک اشرف غنی و نواز شریف تاکید کرد که گرچه این نشست مثبت ارزیابی می شود؛ اما افغانستان با از دست دادن فرصت نباید این زمینه را برای پاکستان فراهم کند تا گروه طالبان را به زعم خود تعریف کرده و آنرا وارد گفتگو با دولت افغانستان کند.

 

به گفته وی؛ افغانستان باید مطابق معیارها و سیاست داخلی خود، به گروهی که با آن زیر نام طالبان مذاکره می کند مشروعیت بدهد.

 

او گفته است که مرگ مشکوک ملاعمر و در پی آن، انتخاب سریع ملامنصور به عنوان رهبری طالبان و آغاز دور جدید گفتگوی دولت افغانستان و طالبان، مساله ای است که رسانه های هندی باید پیرامون آن تحقیق کنند.

 

گروه حقانی که رهبری آن را در ابتدا جلال الدین حقانی از سران مجاهدین سابق به عهده داشت؛ دست کم ظرف ده سال گذشته، حملات گسترده ای را به ویژه در کابل راه اندازی کرده است.

 

این گروه که خود را وابسته به طالبان می داند و در هماهنگی با آنها حرکت می کند؛ تاکنون مسوولیت حملات خونینی را در افغانستان به عهده داشته و در فهرست گروههای تروریستی امریکا قرار دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار