افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 5 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی: هراس افگنان از کشور های دیگر به افغانستان می آیند

رییس جمهور غنی می گوید که هیچ هراس افگنی از افغانستان در کشور دیگر نیست، اما هراس افگنان از کشور های دیگر به افغانستان می آیند.

 

رییس جمهورافغانستان اشرف‌غنی اطمینان می دهد که هرگز دستاوردهای افغانستان را در روند گفت‌وگوهای صلح معامله نخواهد کرد تا سبب شرمساری تاریخ باشد.

 

این مقام نخست کشور در سخنرانی در مرکز فکر و اندیشه آلمان در برلین می افزاید که صلح باید به مفهوم تضمین آینده افغانستان باشد.

 

رییس جمهور غنی می گوید که هیچ هراس افگنی از افغانستان در کشور دیگر نیست، اما هراس افگنان از کشور های دیگر به افغانستان می آیند.

 

در حالی که تاکنون روشن نیست که نشست های سه جانبه و دوجانبه میان رییس جمهور غنی و نخست وزیر پاکستان در حاشیه نشست فرانسه، چه نتیجه یی بدنبال خواهد داشت، رییس جمهورغنی درسخنرانی در مرکز فکر و اندیشه آلمان در برلین می گوید که هرگزبا ارزش‌های افغانستان معامله یی که شرم تاریخی باشد نخواهد کرد.

 

رییس جمهور محمد اشرف غنی گفت:” فصل اول و دوم قانون اساسی افغانستان قابل سازش و معامله نیست. زنان افغانستان به گذشته بر نمیگردند. حق مساوی شهروندان قابل سازش نیست. من هرگز معامله نخواهم کرد که شرمساری تاریخ باشد. من طرفدار صلح هستم که مطابق به قانون اساسی افغانستان و تضمین کننده آینده شهروندان کشور باشد.”

 

رییس جمهور غنی پناه گاه‌های هراس افگنان را در بیرون از کشور، مانع اصلی گفت‌وگوهای صلح می داند و می گوید که صلح بنیادی برای افغانستان، صلح میان کابل و اسلام آباد به عنوان دو کشور مستقل است.

 

آقای غنی گفت:” صلح بنیادی برای ما، صلح میان افغانستان و پاکستان هم مانند دو کشور مستقل و با حاکمیت مساوی است. تا هنگامی که هر کشور در منطقه زمینه پناه گاه و تمویل و استخدام آنان را برای هراس افگنان مساعد سازد، چه اشکار و پنهان؛ پدیده های هراس افگنی نو میتواند تولید شوند.”

 

رییس جمهورغنی در این سخنرانی از کشورهایی نام می برد که هراس افگنان به افغانستان می آیند.

 

آقای غنی گفت:” بیشترین هراس افگنان از کجا می آیند؟ از چین، روسیه، تاجکستان، ازبکستان، عربستان سعودی، مصر و به ویژه از پاکستان. آیا شما افغانی را سراغ دارید که تروریست در کشور دیگری باشد؟ اگر سراغ دارید لطفن برای ما بگویید؟ بلی متاسفانه افغان‌های هراس افگن استند که با انتحار، افغان های دیگر را اماج قرار میدهند.”

 

در همین حال رییس جمهور غنی در باره گروه داعش می افزاید که گروه داعش با دیگر گروه های هراس افگن همکار و رقیب است.

 

آقای غنی گفت:” داعش هم همکاری و هم رقابت با دیگر گروه‌های هراس افگنی دارد. کی ها نخستین اهداف داعش هستند؟ رقبای داخلی شان در عراق و سوریه. به گونه واقعی رقبای خود را می بلعند وچگونه می بلعند؟ با ایجاد ترس و از بین بردن سیستماتیک سلسله مراتب و رهبری شان.”

 

این درحالیست که گفت‌وگوهای صلح با هراس افگنان درپیوند به عمل نکردن پاکستان به وعده هایش در برابر افغانستان دوباره از سرگرفته نشده اند و پس از تنش های میان کابل و اسلام آباد، برای نخستین بار رییس جمهور غنی به درخواست پاکستان با نخست وزیر پاکستان در پاریس دیدار کرد، دیده شود که پاکستان اینبار به تعدات اش در مبارزه مشترک با هراس افگنی عمل خواهد کرد؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار